D. Fischer: Zvolenie Trumpa by pre USA znamenalo bezpečnostné riziko

Dušan Fischer Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 5. novembra (TASR) - Postoj Spojených štátov k Európskej únii sa v prípade zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta USA nezmení, pretože už teraz je minimálny. Dušan Fischer zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) to povedal pre TASR na margo budúcich vzťahov Spojených štátov a EÚ po prípadnom víťazstve republikánskeho kandidáta v amerických prezidentských voľbách v utorok 8. novembra.

"Ani z jednej strany nezaznieva konkrétny plán, ako a či vôbec tento vzťah znovu obnoviť a naštartovať," zhodnotil Fischer iba niekoľko dní pred prezidentskými voľbami v USA.

Na otázku TASR, či bude v prípade svojho úspechu demokratka Hillary Clintonová pokračovať v smerovaní svojho straníckeho predchodcu Baracka Obamu na Áziu popri EÚ, Fischer uviedol, že je pravdou, že Obama chce na poslednú chvíľu mať aspoň jeden poriadny úspech v Ázii, a tým by bolo schválenie Dohody o transpacifickom partnerstve (TPP). Ázia je podľa vyjadrenia analytika pre Američanov dôležitejšia, pretože krajiny zapojené do TPP cítia zo strany Číny väčšie ohrozenie.

Ako ďalej uviedol, "pokiaľ vyhrá Clintonová, tak sa bude snažiť o dokončenie TPP, dnes ju populistický hlas Demokratickej strany vytlačil doľava a zatiaľ sa vyjadruje o nej negatívne". Clintonová si však podľa názoru Fischera v kútiku duše uvedomuje dôležitosť týchto zmlúv, takže zo strany novej vlády príde k snahe schváliť TPP a Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP). "No ak neuvidí náklonnosť od ľudí alebo z Kongresu, tak na tom politický kapitál utrácať nebude," uzavrel.

V súvislosti s vyjadrením Clintonovej, ktorá Trumpa v tretej predvolebnej debate vysielanej v televízii CNN označila za "bábku" ruského prezidenta Vladimira Putina, Fischer pripustil, že Trump "prechováva k Vladimirovi Putinovi zvláštnu náklonnosť". Avšak pokiaľ ide o vzťah Trumpa k Rusku, upozornil, že Trumpove aktivity v Rusku sa doteraz detailne nespracovali, takže sa nedá hovoriť o nejakom priamom napojení. "Pravdou však je, že Putinovi a jeho Rusku by viac vyhovoval nepredvídateľný prezident, ktorý by oslabil postavenie Spojených štátov vo svete. A tým je Trump," predpovedal.

Fischer upozornil, že v prípade Severoatlantickej aliancie sa nedá hovoriť o jej významne pre EÚ alebo naopak, pretože ide o dve odlišné telesá, ktoré majú niektorých spoločných členov, ale majú inú úlohu, cieľ a štruktúru rozhodovania. "Dlho si nevedeli k sebe nájsť cestu, ale bezpečnostné hrozby posledných rokov ich priviedli na spoločnú koľaj," pripustil a pripomenul, že na nedávnom samite NATO vo Varšave podpísali zástupcovia oboch organizácií dohodu o spoločnej spolupráci. Fischer doplnil, že NATO ostáva garantom bezpečnosti a stability pre všetky krajiny EÚ, pretože aj s tými mimo NATO si udržiava dobré vzťahy a spolupracuje s nimi.

"V novej Globálnej stratégii EÚ sa tiež spomína NATO. Nemyslím si, že stratégia EÚ a úlohy NATO sú v rozpore a určite môžu fungovať paralelne a navzájom sa dopĺňať. Pri oboch organizáciách platí, že primárnu zodpovednosť za obranu majú jednotlivé členské štáty," dodal.

Pokiaľ by mal určiť, ktorý z dvojice prezidentských kandidátov by bol s ohľadom na budúcnosť vzťahov s EÚ lepší, Fischer sa jednoznačne vyjadril za zvolenie demokratky Clintonovej. "Pred rokom by som sa nevedel rozhodnúť, či bude pre EÚ vhodnejší republikán alebo demokratka. Dnes, keď už poznáme mená kandidátov, viem s presvedčením povedať, že Clintonová bude lepšou prezidentkou pre EÚ," povedal s tým, že Trump zvulgarizoval kampaň, politiku a celú americkú spoločnosť na niekoľko desaťročí dopredu. "Jeho zvolenie by znamenalo bezpečnostné riziko pre Ameriku z domáceho aj zahraničného hľadiska," konštatoval.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.