Marián Hossa oslavuje s brankárom Scottom Darlingom (33) po tom, čo Hossa strelil gól v predĺžení. Foto: TASR/AP

New York 7. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa hrá v zámorskej NHL vo výbornej forme. V noci na nedeľu gólom v predĺžení rozhodol o triumfe Chicaga Blackhawks nad Dallasom Stars 4:3 pp. Predtým v tretej tretine prihral Jonathanovi Toewsovi na druhý gól domácich. Tridsaťsedemročný krídelník tak dosiahol už 1100 bodov v základnej časti profiligy.

Hossa má na konte 505 gólov a 595 asistencií v 1248 dueloch. V 201 stretnutiach play off pridal 149 bodov (52+97).

Hossa má v predchádzajúcich šiestich zápasoch bilanciu päť gólov a dve asistencie a celkovo tak nazbieral v 12 dueloch prebiehajúcej sezóny už 11 bodov (6+5), čím sa dotiahol na klubového spoluhráča Richarda Pánika (7+4). Ten v noci na pondelok nebodoval a do štatistík si pripísal okrem dvoch striel len jednu "mínusku". Ďalšie body za gól a asistenciu si pripísal útočník Blackhawks Arťom Anisimov, ktorý tak natiahol svoju bodovú sériu už na jedenásť stretnutí. Počas nich nazbieral osem gólov a deväť asistencií a so 17 bodmi kraľuje produktivite celej súťaže.

Hossa sa mohol stať aj negatívnym hrdinom "jastrabov", keďže v predĺžení niekoľkokrát stratil puk a poslal súpera do šance. Všetko však vynahradil sebe i domácim priaznivcom 28,7 sekúnd pred koncom predĺženia, keď tvrdou ranou od modrej prestrelil brankára Kariho Lehtonena. "Počas toho striedania som dvakrát či trikrát odovzdal puk súperovi, čo sa väčšinou nestáva počas celého zápasu. V predĺžení sme však prežili oslabenie a ja som počas dlhšieho času na striedačke vychladol. Keď som vyskočil na ľad, nedarilo sa mi a bol som trochu frustrovaný. No nakoniec to skončilo dobre, čo je pekné," povedal pre oficiálnu webstránku súťaže.

"Jastrabov" udržal v hre o víťazstvo brankár Scott Darling, ktorý v predĺžení zmaril štyri strely súpera vrátane obrovskej šance Patricka Eavesa. "Skvele proti mojej strele zasiahol. Myslel som si, že to bude gól, mohol nám zariadiť extra bod, no on predviedol fenomenálny zákrok," posťažoval sa Eaves. V drese "hviezd" si prehru o čosi osladil nováčik Gemel Smith, ktorý strelil svoje prvé dva góly v profiligovej kariére.

Chicago si pripísalo už šieste víťazstvo v rade a s 19 bodmi je na čele Západnej konferencie. "Je dobré, že tento tím sa nikdy nevzdáva. Vieme nájsť cestu k dvom bodom a to je super. Teraz sme dosiahli šesť triumfov za sebou a sme na správnej ceste," povedal Hossa.

Devätnásť bodov ich má na konte aj druhý Edmonton, ktorý v noci na pondelok triumfoval na ľade Detroitu tesne 2:1. Víťazný gól strelil v záverečnej minúte druhej tretiny útočník Ryan Nugent-Hopkins, ktorý zužitkoval prihrávku Connora McDavida. "Bol to zápas, v ktorom bol Connor celkom nevýrazný, no aj tak našiel spôsob, ako pripraviť najdôležitejšiu akciu zápasu. Väčšina chalanov by na jeho mieste strieľala," povedal tréner "olejárov" Todd McLellan.

Andrej Sekera strávil na ľade takmer 17 minút, v drese "červených krídiel" odohral o niekoľko sekúnd menej jeho krajan Tomáš Tatar, ktorý si do štatistík pripísal jednu strelu na bránku. Pre Detroit to bola po dobrom úvode sezóny už piata prehra v rade a vypadol z prvej osmičky tabuľky Východnej konferencie.

Z triumfu sa netešil ani Marko Daňo, jeho Winnipeg prehral na ľade New Yorku Rangers 2:5. Mladý útočník Jets si do štatistík pripísal iba jednu "mínusku" a tak má po troch zápasoch prebiehajúcej sezóny na konte stále dva kanadské body (1+1). Pre Rangers to bolo už piate víťazstvo v sérii.

Pred zápasom Colorada na ľade St. Louis Blues si minútou ticha uctili bývalého slovenského útočníka "lavín" Mareka Svatoša, ktorý zomrel v nedeľu vo veku 34 rokov v Denveri.

Výborný zápas má za sebou Michael Cammalleri, ktorý zariadil hetrikom triumf New Jersey na ľade Caroliny 4:1. Pre skúseného tridsaťštyriročného krídelníka to boli prvé góly v jedenástich zápasoch prebiehajúcej sezóny. Prvé dva strelil za necelé tri minúty v druhej tretine a čistý hetrik zakončil v 49. minúte. "Som rád, že som mohol pomôcť tímu, je to dobrý pocit," povedal Cammalleri, pre ktorého to bol šiesty trojgólový zápas v kariére v NHL.

Anaheim vyhral pred vlastnými divákmi nad Calgary 4:1 a dosiahol už 24. domáci triumf nad týmto súperom v rade. Stanovil tak nový rekord NHL v dĺžke domácej víťaznej série nad jedným tímom. Anaheim prehral na vlastnom štadióne s Flames naposledy 19. januára 2004. Corey Perry a Ryan Getzlaf zaznamenali po tri asistencie, druhý menovaný ich má na konte už 531 v základnej časti a vyrovnal tak historický rekord Anaheimu, ktorý doteraz držal Teemu Selänne.

NHL - sumáre:

DETROIT RED WINGS - EDMONTON OILERS 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Góly: 9. Abdelkader (Smith, Nielsen) - 17. Pitlick (Lucic, Dreisaitl), 40. Nugent-Hopkins (McDavid, Klefbom). Brankári: Howard - Gustavsson, strely na bránku: 23:28, 20.027 divákov.

ST. LOUIS BLUES - COLORADO AVALANCHE 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
Góly: 2. Fabbri (Jaškin, Shattebkirk), 4. Lehterä (Gunnarsson, Tarasenko), 35. Schwartz (Steen, Shattenkirk), 38. Upshall (Reaves, Brodziak), 40. Perron (Parayko, Shattenkirk) - 27. Duchene (Beauchemin, Ťutin). Brankári: Allen - Varlamov, strely na bránku: 28:23, 17.220 divákov.

CAROLINA HURRICANES - NEW JERSEY DEVILS 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Góly: 54. Nestrašil (Hanifin, Staal) - 25. Cammalleri (Zajac, Bennett), 28. Cammalleri (Josefson), 49. Cammalleri (Bennett, Moore), 60. Greene. Brankári: Läck - Kinkaid, strely na bránku: 34:21, 8650 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - DALLAS STARS 4:3 pp (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
Góly: 31. Kane (Toews, Seabrook), 44. Toews (HOSSA, Keith), 45. Anisimov (Toews, Keith), 65. HOSSA (Seabrook, Anisimov) - 16. Seguin (Roussel, Eaves), 29. Smith (Hamhuis), 59. Smith (Klingberg, Benn). Brankári: Darling - Lehtonen, strely na bránku: 33:35, 21.901 divákov.

NEW YORK RANGERS - WINNIPEG JETS 5:2 (1:1, 4:1, 0:0)
Góly: 23. Hayes (Klein, Skjei), 31. Zuccarello (Kreider), 34. Miller (Holden), 37. Fast (Klein, Pirri), 38. Bučnevič (Pirri, Clendening) - 11. Laine (Chiarot, Scheifele), 33. Scheifele (Postma, Ehlers). Brankári: Lundqvist - Hellebuyck (37. Hutchinson), strely na bránku: 18:26, 18.006 divákov.

ANAHEIM DUCKS - CALGARY FLAMES 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 3. Stoner (Perry, Getzlaf), 24. Kesler (Perry, Getzlaf), 28. Cogliano (Silfverberg, Manson), 54. Kesler (Perry, Getzlaf) - 17. Chiasson (Gaudreau, Monahan). Brankári: Bernier - Johnson, strely na bránku: 21:26, 16.218 divákov.

Slováci v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 19:37 1 1 2 2 3 0
Richard Pánik (Chicago) 12:46 0 0 0 -1 2 0
Andrej Sekera (Edmonton) 16:46 0 0 0 0 0 0
Tomáš Tatar (Detroit) 16:18 0 0 0 0 1 0
Marko Daňo (Winnipeg) 12:45 0 0 0 -1 0 0

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/