Kvôli znečisteniu ovzdušia v Naí Dillí na tri dni zrušili vyučovanie

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Naí Dillí 7. novembra (TASR) - Kvôli najväčšiemu znečisteniu ovzdušia za posledné roky dnes úrady indickej metropoly Naí Dillí nariadili zrušiť na najbližšie tri dni vyučovanie na všetkých školách v meste.

Na najmenej päť dní sú v meste zakázané aj všetky stavebné a búracie práce, uviedol šéf dillíjskej samosprávy Arvind Kedžrival, ktorý súčasne vyzval obyvateľov, aby nevychádzali a ak to ich zamestnávateľ umožní, pracovali z domu.

Silná vrstva smogu je nad Naí Dillí už niekoľko dní. Problémy sa vystupňovali uplynulý víkend, keď hinduisti slávili svoj významný sviatočný deň - sviatok svetiel díválí. Vtedy je v Indii zvykom odpaľovať petardy a ohňostroje, čo tento rok ešte podstatne zhoršilo stav ovzdušia v Naí Dillí.

Indická vláda v rámci riešenia súčasnej krízovej situácie nariadila aj prerušiť prevádzku v jednej elektrární a posilniť boj proti nedovolenému spaľovaniu odpadov. Ďalším opatrením je polievanie ciest vodou, aby sa na nich usadil prach.

Podľa hodnotenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa Naí Dillí v roku 2014 zaradilo k mestám s najviac znečisteným ovzduším na svete. Vinu na tom má čiastočne aj desať miliónov áut, ktoré jeho ulicami denne prechádzajú, ale aj rýchla urbanizácia a prevádzka uhoľných elektrární, priemyselných tovární a spaľovní odpadu.

Podobné opatrenia ako v Naí Dillí platia v súvislosti so znečistením ovzdušia aj v okrese Gháziabád v štáte Uttarpradéš, ktorý susedí s metropolitnou oblasťou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.