Súčasné slovenské filmy premietnu v Budapešti a Segedíne

Budapešť. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Bratislava 7. novembra (TASR) - V novembri budú opäť dve maďarské mestá dejiskom podujatí so slovenskou kinematografiou. Dnes sa v Budapešti začína trojdňový 24. filmový seminár, po jeho skončení sa vybrané filmy presunú na prehliadku slovenských filmov v Segedíne. Obe podujatia predstavia kolekciu celovečerných hraných a dokumentárnych filmov, sprevádzať ich bude výber študentských snímok.

Odborný seminár s prehliadkou, ktorého dramaturgia každoročne vychádza zo záujmu predstaviť tamojším divákom súčasnú slovenskú hranú, dokumentárnu a študentskú tvorbu, má názov Pod drobnohľadom ČLOVEK. Hrané snímky v programe budapeštianskeho seminára zastupujú dráma Eva Nová (r. M. Škop), komédia o štyridsiatnikovi Vojtech (r. V. Csudai) a roadmovie o dvoch outsideroch Stanko (r. R. Boroš). Premietnu aj dva filmy Juraja Nvotu Johankino tajomstvo a Kruté radosti, ktoré režisér osobne uvedie. Za účasti režiséra predstavia aj ľúbostný príbeh nešťastnej lásky Agáva (r. O. Šulaj). Film natočený na motívy novely Ladislava Balleka Agáty je otváracím titulom prehliadky.

Dokumentárne filmy predstaví seminár pod spoločným názvom Príbehy ľudí na Slovensku aj o Slovensku. Maďarskí diváci uvidia filmovú esej režiséra Pala Korca Čakáreň, nový film Pavla Barabáša o tatranských nosičoch Sloboda pod nákladom, debut dokumentaristu Erika Prausa o obci Pohorelá - Zem, ktorá hľadá svoje nebo i biografický dokument Anton Srholec režisérky Aleny Čermákovej. Súčasťou seminára bude aj projekcia snímky Para nad riekou režisérskej dvojice Robert Kirchhoff a Filip Remunda, ktorá na príbehu troch starnúcich džezmenov hovorí o sile slávy a jej pominuteľnosti. Seminár uvedie aj dve hodinové pásma poslucháčov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave a absolventský film dokumentaristky Terezy Križkovej Vtedy v Bratislave.

Filmový seminár v Budapešti sa koná už po 24. raz, v tomto roku od 7. do 9. novembra v kinematografickom centre DocuArt. Od 10. do 14. novembra naň s totožným programom nadviaže Prehliadka slovenských filmov v kine Grand Café v Segedíne s výnimkou filmu Kruté radosti a študentskej tvorby z VŠMU. Doplní ju krátky dokument Všade dobre, doma najlepšie od absolventa Akadémie umení v Banskej Bystrici Pavla Višňovského o mladých Slovákoch, ktorí sa z rôznych príčin vybrali na skusy do zahraničia.

Hlavným organizátorom seminára je Slovenské divadlo Vertigo, prehliadka v Segedíne sa koná v spolupráci so Spolkom segedínskych Slovákov. Spoluorganizátormi celého podujatia sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Slovenský inštitút v Budapešti.

TASR informovala tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.