Bezpečnostné zložky v Belgicku budú môcť blokovať mobilný signál

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Brusel 7. novembra (TASR) – Belgické bezpečnostné zložky budú môcť za určitých okolností blokovať mobilný signál. Toto nové opatrenie na zvýšenie bezpečnosti navrhol belgický minister telekomunikácii Alexander De Croo, informoval denník Le Soir s odvolaním sa na agentúru Belga.

Belgický minister chce rozšíriť právomoc bezpečnostných zložiek na blokovanie signálu, pretože prostredníctvom mobilného telefónu je napríklad možné odpáliť bombu. Opatrenie by podľa neho malo priniesť občanom viac bezpečia a úradom možnosť rýchlejšie odstraňovať hrozby.

V súčasnosti je blokovanie mobilného signálu povolené len vo výcvikových priestoroch armády a vo väzniciach.

Hovorca ministra v nedeľu spresnil, že nová legislatíva umožní pyrotechnikom, špeciálnym jednotkám, federálnej polícii a tajným službám použiť zariadenie na rušenie mobilného signálu. Signál budú môcť blokovať len v prípade vážnej hrozby, napríklad pri podozrení na nastraženú bombu, a aj to len na krátky čas na obmedzenom území.

V Belgicku naďalej pretrváva druhý najvyšší stupeň teroristického ohrozenia zo štvorbodovej škály po teroristických útokoch, ktoré Bruselom otriasli 22. marca. Pri bombových útokoch na letisko Zaventem a stanicu metra Maalbeek vtedy zahynulo 32 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.