V škole v Budimíre sa deti venujú sixballu

Na Slovensku sú len tri školy, ktoré majú špeciálne ihrisko pre loptovú hru sixball (na snímke). Jednou z nich je Základná škola v Budimíre, kde ho postavili v roku 2014. Ako uzavretý hrací box v podobe kocky ho na chodbe budovy tejto školy vybudovali oficiálne ako vôbec prvé. Budimír, 7. novembra 2016. FOTO TASR – František Iván Foto: TASR – František Iván

Budimír 7. novembra (TASR) – Na Slovensku, ale i na svete, sú len tri školy, ktoré majú špeciálne ihrisko pre loptovú hru sixball. Jednou z nich je Základná škola (ZŠ) v Budimíre, kde ho postavili v roku 2014. Ako uzavretý hrací box v podobe kocky ho na chodbe budovy tejto školy vybudovali oficiálne ako vôbec prvé.

Budimírska škola, ktorá zatiaľ nemá samostatnú telocvičňu, využila príležitosť v rámci propagačných účelov získať bezplatne toto ihrisko. Nová hra, ktorá vznikla na východe Slovenska, deti okamžite zaujala. "Naplniť hodiny telesnej výchovy, ak nemáte telocvičňu, je veľmi náročné, preto sme využili možnosť vybudovať ihrisko práve u nás. Zo strany detí je o hru veľký záujem, využívame ho na hodinách telesnej výchovy, aj v rámci krúžkov. Okrem toho organizujeme rôzne turnaje pre základné školy, mali sme tu aj medzinárodný turnaj pre stredné školy a takisto pre hendikepované deti," uviedla pre TASR Jana Bavoľárová, riaditeľka ZŠ s materskou školou M. R. Štefánika v Budimíre.

Cieľom hráča v sixballe je dať gól loptou, ktorú odráža otvorenou dlaňou. Ide o bezkontaktný šport, štyria hráči sú vo vymedzenom priestore oproti sebe na žinenkách v dynamickom sedení či kľačmo. Hrá sa s mäkkou loptou a elektronickými bránkami s využitím šiestich odrazových plôch – podľa toho sa šport volá sixball.

Prvé testovacie ihrisko pre hru, v minulosti nazývanú fajnball, vzniklo na ZŠ v Snine. Autorom nového športu je riaditeľ tejto školy a bývalý česko-slovenský zápasník Juraj Skrip. Ihrisko má na Slovensku ešte Športové gymnázium v Košiciach.

Na budimírskej škole majú so sixballom dobré skúsenosti, pre žiakov je atraktívny i zábavný. "V súčasnosti je tendencia, že deti nechcú veľmi cvičiť, nechcú sa hýbať, dokonca mnohé sú oslobodené od telesnej výchovy z rôznych zdravotných dôvodov. U nás práve na tomto ihrisku sme dokázali deti pritiahnuť k fyzickej aktivite a športu. Podľa mňa je to preto, že tá hra vyzerá veľmi nenáročne, pravidlá sú jednoduché a deti sa ich nemusia učiť, takže ju radi hrajú," zhodnotila Bavoľárová.

Škola v Budimíre sa napokon dočká aj vlastnej riadnej telocvične. Na tento účel získal zriaďovateľ školy dotáciu od ministerstva školstva v sume 200.000 eur, začať stavať by sa malo podľa riaditeľky v marci 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.