Prvé kolo prezidentských volieb v Bulharsku nemá víťaza

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Sofia 7. novembra (TASR) - Bulharskí voliči budú o svojom novom prezidentovi rozhodovať v druhom kole volieb, ktoré sa uskutoční 13. novembra. V nedeľňajšom hlasovaní totiž ani jeden z dvoch hlavných kandidátov nezískal nadpolovičný počet hlasov potrebný na okamžité víťazstvo v prvom kole. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Nestraník a bývalý veliteľ vzdušných síl Rumen Radev, ktorého podporujú opoziční socialisti, dostal 26 percent hlasov, zatiaľ čo jeho hlavná súperka, predsedníčka parlamentu Cecka Cačevová z vládnucej strany GERB, za ním zaostala so ziskom 21,5 percenta hlasov. Vyplýva to z približne polovice spočítaných hlasovacích lístkov.

Výsledky, ktoré sú v rozpore s predvolebnými odhadmi, prinútili bulharského premiéra Bojka Borisova ustúpiť od svojho prísľubu, že ak Cačevová - pôvodne považovaná za favoritku - nezíska v prvom kole volieb najviac hlasov, odstúpi spolu so stranou GERB z funkcie. Po zverejnení prvých prognóz však svoje zámery označil za predčasné.

Radev je považovaný za politika, ktorý si praje užšie vzťahy Bulharska s Ruskom. Na nedeľňajšej tlačovej konferencii však pred novinármi odmietol špekulácie o tom, že spochybňuje členstvo svojej vlasti v NATO či EÚ. Úradujúci prozápadný bulharský prezident Rosen Plevneliev sa už nehodlá uchádzať o ďalší päťročný mandát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.