Výsluch zakladateľa Wikileaks sa uskutoční 14. novembra v Londýne

Zakladateľ Wikileaks Julian Assange. Foto: TASR/AP

Štokholm 7. novembra (TASR) - Švédska prokuratúra dnes oznámila, že výsluch zakladateľa servera Wikileaks Juliana Assangea sa uskutoční 14. novembra na venezuelskom veľvyslanectve v Londýne, kde sa už štyri roky skrýva kvôli hroziacemu zatknutiu.

Podľa agentúry AP Ekvádor vyhovel žiadosti Švédska o právnu asistenciu pri Assangeovom výsluchu ohľadom podozrenia zo znásilnenia, ktorého sa údajne dopustil v roku 2010 počas návštevy vo Švédsku.

Na výsluchu bude prítomný zástupca švédskej prokuratúry a policajný vyšetrovateľ. Výsluch bude viesť ekvádorský prokurátor. Ak bude Assange súhlasiť, budú mu odobrané aj vzorky DNA.

Austrálsky novinár a aktivista Assange nebol vo Švédsku oficiálne obvinený z nijakého zločinu. Kvôli podozreniu zo sexuálneho zneužitia dvoch žien počas návštevy Švédska v roku 2010 však naňho Švédsko vydalo medzinárodný zatykač.

Assange tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že ide len o zámienku, aby mohol byť vydaný do Spojených štátov. Americké úrady ho chcú postaviť pred súd kvôli obvineniu, že na internete zverejnil státisíce utajených amerických vojenských správ a diplomatických depeší.

Projekt Wikileaks vznikol v roku 2006 a od začiatku sa zameriaval na zverejňovanie tajných vládnych dokumentov a ďalších citlivých dát. Veľký rozruch vo svete spôsobil v roku 2010, keď na webe sprístupnil americké dokumenty, ktoré získal od amerického vojaka Bradleyho Manninga. Manning, ktorý neskôr prejavil želanie žiť ako žena a teraz sa volá Chelsea Manningová, bol v USA odsúdený na 35 rokov väzenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.