Slovenská kabína po triumfe nad Nemcami: Bol to Janusov zápas

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Augsburg 5. novembra (TASR) - Po dvoch neúspešných konfrontáciách za sebou našli slovenskí hokejisti víťazný recept na nemeckú reprezentáciu. Pre trénera Zdena Cígera to bol dôležitý fakt, najmä z morálneho a psychického hľadiska, keďže v oboch predošlých prípadoch boli Nemci jasne lepším mužstvom. Víťazstvo 3:1 na úvod 27. ročníka Nemeckého pohára by malo byť podľa šéfa realizačného tímu tou správnou vzpruhou do ďalších víkendových vystúpení.

Slovenskí reprezentanti sa v stretnutí nevyhli niekoľkým individuálnym zaváhaniam, ktoré vyplynuli z občasnej nervozity menej skúseného výberu. Po dohovore trénera však dostali súpera pod kontrolu, v strednom pásme postupne zamedzili jeho útočným výpadom a vpredu mu uštedrili menšiu lekciu z efektivity. Základom úspech bol výkon Jaroslava Janusa, ktorý zneškodnil viacero gólových príležitostí agilného súpera. "Bol to ťažký zápas. Nemci boli rozpálení, namotivovaní, dobre korčuľovali. Ich protiútoky boli nebezpečné, ale v našej bránke stála istota. Jaro to naozaj zvládol veľmi dobre. Chlapci to cítili a pomáhali si navzájom," zhodnotil po stretnutí hlavný kormidelník.

Hoci išlo len o prípravný duel na tradičnom jesennom turnaji, z hľadiska psychiky slovenského mužstva malo veľkú cenu. Vlani totiž Slováci v Augsburgu zachránili rysujúci sa debakel až v tretej tretine a domácej reprezentácii napokon podľahli "len" 2:4. Na majstrovstvách sveta v Petrohrade sa im nepodarilo ani to. Nemci po dominantnom hernom výkone prevalcovali Cígerových zverencov 5:1 a prakticky potopili ich postupové plány. V oboch zápasoch predviedli korčuliarsky vyspelejší výkon a inak tomu nebolo ani v prvej tretine piatkového zápasu. Až potom nastal zlom, ktorý Cíger pre svoj tím potreboval. "Toto víťazstvo bolo dôležité. Dvakrát po sebe nás sfúkli, a preto som rád, že teraz sme to zvládli. Neustále sa bavíme o tom, že musíme byť kolektívni a disciplinovaní. Samozrejme, máme zasa nové mužstvo. Sú v ňom chlapci, ktorí si museli zvyknúť na iné tempo a odlišný systém, no po čase sa im to podarilo. Boli aktívni, pristúpili k hráčom bližšie, nedovolili im rýchlo rozohrať puk a z toho sme nakoniec vyťažili."

Omladený slovenský káder, v ktorom si reprezentačnú premiéru odbilo trio Jakub Suja, Tomáš Matoušek, Bruno Mráz, naštartoval šťastný gól Michala Čajkovského. Obranca Sparty si po vysunutí od Marcela Haščáka nakorčuľoval po pravom krídle do pásma, švihom vystrelil a puk vyrazený domácim brankárom napokon z výšky predsa len zapadol do siete. Pre "Čaja" to bol pri piatom vystúpení premiérový zásah v národnom drese. "Dostal som peknú nahrávku od 'Hakiho' (Marcel Haščák, pozn. red.), išiel som po pravom krídle, skúsil to vystreliť nad rameno a padlo to tam. Týmto gólom sme sa naštartovali. Chceli sme hrať agresívny hokej, ísť do nich, veď sme nemali čo stratiť. Padlo nám to trikrát a vyhrali sme. Z prvého gólu v reprezentácii mám radosť, no nie takú ako z víťazstva. Puk na pamiatku mi hneď odložil 'Haki'," povedal Čajkovský.

Vladimír Dravecký doviedol tím v pozícii kapitána k druhému triumfu za sebou. Po úspešnom otvorení sezóny vo Viedni, kde Slováci zdolali domáce Rakúsko v prípravnom dueli 2:0, pozdvihol třinecký krídelník slovenskú zástavu aj v piatok. V 52. minúte dorazil puk do poloprázdnej bránky a zaznamenal víťazný gól. "Jednoduchý zápas neexistuje. Bolo to predovšetkým o bojovnosti a korčuľovaní, ale v prvom rade by som chcel pochváliť Jara Janusa. Podal fantastický výkon, na ktorom bola založená naša hra. Dnes to bol Jarov zápas," zdôraznil Dravecký.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.