V Žilinskom samosprávnom kraji pôsobí vyše 17 nemeckých firiem

Juraj Blanár Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Žilina 8. novembra (TASR) – V Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) je už viac ako 17 významných nemeckých spoločností, o ktorých diskutovali v pondelok 7. novembra na prvom spoločnom stretnutí predseda ŽSK Juraj Blanár a nový veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Joachim Bleicker.

"Zamestnávajú viac ako 11.000 pracovníkov a majú zastúpenie v každom z našich regiónov. Na Kysuciach má najvýraznejšie postavenie INA Kysuce, zastupujúca automobilový priemysel, Orave pomáha Panasonic s elektrotechnickým zameraním, informačné a komunikačné technológie rozvíja na hornom Považí Siemens, v Turci našiel svoje miesto Volkswagen a kožiarsky priemysel v Liptove reprezentuje SlovTan," informoval predseda ŽSK.

Nemecko je podľa hovorkyne ŽSK Lenky Zátekovej dlhodobo najväčším obchodným partnerom Slovenska, o čom svedčí intenzívna bilaterálna hospodárska spolupráca a rovnako i podpora školstva a odborného vzdelávania. Nemecký jazyk sa vyučuje v 56 stredných školách v pôsobnosti ŽSK a nemecké spoločnosti sa aktívne zapájajú aj do duálneho systému. "Napríklad INA Kysuce plánuje v tomto školskom roku zapojiť do duálu 72 našich stredoškolákov a odborné vzdelávanie študentom ponúka tiež Volkswagen. Okrem toho majú žiaci možnosť v rámci špeciálneho štúdia na Gymnáziu Hlinská v Žiline získať nemecký jazykový diplom," zdôraznil riaditeľ odboru zahraničných vzťahov Úradu ŽSK Peter Kubica s tým, že takéto štúdium sa realizuje iba na vybraných slovenských gymnáziách.

Predseda ŽSK počas stretnutia s nemeckým veľvyslancom ďalej uviedol, že slovensko-nemecké vzťahy pomáha rozvíjať tiež turizmus. "V minulom roku navštívilo ŽSK takmer 12.000 nemeckých turistov. Naše regióny sú čoraz viac vyhľadávané, majú čo ponúknuť, ich popularita postupne rastie a s ňou aj počet návštevníkov. V počte prenocovaní sú Nemci v Žilinskom kraji na štvrtom mieste a v počte návštev rezonujú hneď po Čechoch a Poliakoch na tretej priečke," dodal Blanár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.