Na summite EÚ-Ukrajina bude reč najmä o reformách a energetike

Ilustračná snímka Foto: TASR - Vladimír Benko

Brusel 24. novembra (TASR) – Hlavnými témami dnešného summitu EÚ-Ukrajina budú ukrajinské reformy, energetika a minské dohody. Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa v Bruseli stretne s lídrami Európskej rady, Európskej komisie a Európskeho parlamentu - Donaldom Tuskom, Jeanom-Claudeom Junckerom a Martinom Schulzom. Na pracovnom obede bude Porošenko hovoriť s Vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničnú politiku Federicou Mogheriniovou a ďalšími piatimi eurokomisármi vrátane Maroša Šefčoviča, ktorý má na starosti energetickú úniu.

Dnešné stretnutie bude už 18. summitom EÚ-Ukrajina. Predošlý sa uskutočnil v apríli 2015, odkedy Ukrajina pokročila v reformnom úsilí. Vytvorila nové orgány na boj proti korupcii a presadila zmeny ústavy týkajúce sa spravodlivosti, decentralizácie a verejnej správy. Teraz sa upiera pozornosť na to, ako sa Kyjevu podarí politické a ekonomické reformy napĺňať v praxi.

Podľa nemenovaného zdroja z prostredia EÚ predstavitelia ocenia pokrok Ukrajiny v boji proti korupcii počas pôsobenia vlády Volodymyra Hrojsmana, ale budú trvať na posilnení nezávislosti súdnictva a prokuratúry.

Európska únia poskytla Ukrajine od roku 2014 finančnú pomoc vo výške 3,41 miliardy eur. Na dnešnom summite bude debata o tom, či EÚ poskytne svojmu východnému susedovi ďalších viac ako 100 miliónov eur na boj proti korupcii a reformu verejnej správy, ako doteraz plánovala.

Osobitnou kapitolou sú reformy v energetike, ktorými sa Ukrajina snaží znížiť daňové zaťaženie tohto sektora a znížiť svoju závislosť od dovozu plynu z Ruska. EÚ v debate medzi Ukrajinou a Ruskom zohráva úlohu sprostredkovateľa. Snaží sa o dosiahnutie tzv. zimného balíka o dodávkach plynu, na ktorom pracuje slovenský eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Cieľom trialógu s Kyjevom a Moskvou je dohodnúť sa, aby neboli ohrozené dodávky plynu z Ruska do EÚ.

Únia pravdepodobne s Ukrajinou uzavrie memorandum o porozumení a strategickom partnerstve v energetike. Partnerstvo hovorí o spolupráci pri výskume v energetike, obnoviteľných zdrojoch energie a dekarbonizácií. Summit zrejme potvrdí kľúčovú úlohu Ukrajiny ako tranzitného štátu pre plyn prúdiaci do EÚ.

Bude to prvý summit od nadobudnutia platnosti dohody o voľnom obchode s Ukrajinou, ktorá zvýšila jej vývoz do EÚ o päť percent. Kyjev už môže využívať výhody tejto dohody, ktorá je súčasťou asociačnej dohody s EÚ. Tá síce bola podpísaná už v roku 2014, ale s jej ratifikáciou je problém v Holandsku, kde sa proti nej postavili občania v referende. Holandský premiér Mark Rutte sľúbil, že do decembrového summitu lídrov EÚ nájde riešenie, ktoré umožní Holandsku dohodu odobriť.

Na summite bude témou aj zrušenie víz pre Ukrajinu, čo už podporili členské štáty EÚ, čaká sa však ešte na potvrdenie Európskym parlamentom.

Únijní lídri a Petro Porošenko zrejme opäť potvrdia dôraz na nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. V tejto súvislosti je kľúčová implementácia minských dohôd zo strany Moskvy i Kyjeva. Únia pravdepodobne ohlási väčšiu podporu monitorovacej misii Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Ukrajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.