Bratislava si v rebríčku transparentnosti samospráv pohoršila

Foto: TASR

Bratislava 25. novembra (TASR) – Hlavné mesto si v aktuálnom rebríčku transparentnosti 100 najväčších miest na Slovensku pohoršilo. Kým v roku 2014 bola Bratislava na štvrtej pozícii so 69 percentami, teraz klesla na 17. miesto so 62 percentami. Magistrát stratil body napríklad preto, že zasadnutia mestských komisií či mestskej rady nie sú verejné a verejnosť nemôže vystúpiť na mestskom zastupiteľstve k ľubovoľnému bodu predtým, ako sa dá o ňom hlasovať, a to bez predchádzajúceho schvaľovania poslancami.

Mestu taktiež napríklad chýbali na webovej stránke zverejnené informácie o výsledku verejných obchodných súťaží na predaj a prenájom majetku mimo rokovacích materiálov pre mestských poslancov. Magistrát nebodoval ani pri kvalite zverejňovania faktúr a objednávok na internete. Na webe nemal zverejnené majetkové priznania primátora či mestských poslancov.

Najmenej percent získalo mesto v oblastiach predaja a prenájmu majetku (37), bytov a sociálnych zariadení (40), etiky a konfliktov záujmov (44) či v účasti verejnosti na rozhodovaní (45). Najviac, naopak, v oblasti územného plánovania (100), prístupu k informáciám (94), dotácií a grantov (79) či verejného obstarávania a zabezpečovania služieb (72).

"Sme radi, že v kľúčových oblastiach sme obstáli výborne. Napríklad z pohľadu prístupu k informáciám, územného plánovania či verejného obstarávania a zabezpečovania služieb. Naše rezervy budeme riešiť aj v súvislosti so spustením nového webového sídla hlavného mesta. Zverejnený rebríček je pre nás veľkou motiváciou pre ďalšiu prácu v oblasti zvyšovania transparentnosti mesta," povedala pre TASR hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Pred magistrátom sa v aktuálnom rebríčku otvorenosti samospráv umiestnili tri bratislavské mestské časti. Na štvrtom mieste je Nové Mesto so 75 percentami, na siedmom Petržalka so 71 percentami a na 11. mieste Staré Mesto so 67 percentami.

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko vo štvrtok (24.11.) predstavila rebríček transparentnosti 100 najväčších miest na Slovensku. Najtransparentnejším mestom na Slovensku pre rok 2016 je podľa neho Vranov nad Topľou (79 percent), nasleduje Martin (76 percent) a Rožňava (76 percent). Najhoršie z hľadiska otvorenosti je na tom Veľký Meder (27 percent). 

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.