Ľavicové primárky za účasti Vallsa a Hollanda nebudú

Francúzsky premiér Manuel Valls (vpravo) a francúzsky prezident Francois Hollande, archívne foto Foto: TASR/AP

Paríž 28. novembra (TASR) - Francúzsky premiér Manuel Valls nebude kandidovať v primárkach ľavicových síl pre budúcoročné prezidentské voľby spoločne s úradujúcim prezidentom Francoisom Hollandom. Vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe 1 to dnes uviedol hovorca vlády Stéphane Le Foll.

Dohady o Vallsovej možnej účasti v primárkach sa objavili po tom, ako v rozhovore pre nedeľník Journal du Dimanche vyhlásil, že vo voľbách prezidenta Francúzskej republiky je pripravený bojovať o pozíciu kandidáta ľavicových síl.

Valls svoju pripravenosť kandidovať zdôvodňoval aj "historickou zodpovednosťou" a záujmami ľavice a Francúzska. Spomenul aj dôsledky, ktoré pre politickú scénu vo Francúzsku mala nedávno vydaná kniha rozhovorov s Hollandom, v ktorej sa veľmi otvorene vyjadruje k mnohým témam vrátane politických oponentov a medzinárodnej politiky. "Ako šéf (parlamentnej) väčšiny musím brať do úvahu náladu (v strane po vydaní Hollandovej knihy)," uviedol Valls.

Francúzske médiá v súvislosti s Vallsovými ambíciami upozornili, že doteraz vo Francúzsku nikdy nedošlo k prípadu, keď v predvolebnej kampani proti sebe bojovali prezident a premiér.

Hovorca vlády, ktorý je súčasne aj ministrom poľnohospodárstva, zdôraznil, že "primárky za účasti prezidenta a premiéra nebudú". Dodal, že Valls má všetky zo zákona vyplývajúce možnosti, aby oznámil svoju kandidatúru - "je to jeho legitímne právo", ale "v tom okamihu prestane byť premiérom". Spresnil, že Hollande v najbližších dňoch oznámi, či sa bude uchádzať o znovuzvolenie.

Denník Le Parisien napísal, že skupina ministrov, ktorí sú nespokojní s Vallsovými vyjadreniami, žiada jeho demisiu a nahradenie doterajším ministrom vnútra Bernardom Cazeneuvom. Agentúra Reuters však s odvolaním sa na zdroje v Elyzejskom paláci napísala, že táto informácia sa nezakladá na pravde.

Podľa posledných prieskumov verejnej mienky, zverejnených uplynulú nedeľu po druhom kole primárok pravicových síl, Hollande a Valls sú u voličov rovnako populárni: ak by kandidovali, v prvom kole prezidentských volieb by ich volilo zhodne osem až deväť percent opýtaných.

Víťazom prvého kola prezidentských volieb by sa podľa týchto prieskumov stal spoločný kandidát pravicových síl Francois Fillon, ktorý by sa v druhom kole stretol so šéfkou Národného frontu Marine Le Penovou. Z druhého kola hlasovania by ako víťaz vyšiel Fillon, uvádzajú prieskumy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.