Príspevok na odkázaného seniora sa nezmenil od roku 1998

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 29. novembra (TASR) - Príspevok na odkázaného seniora sa roky nezmenil. Minimálna mzda sa od roku 2017 zvyšuje na 435 eur mesačne, ale príspevok na odkázaného seniora v zariadeniach pre seniorov a v zariadeniach opatrovateľskej služby, ktorý vypláca Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, zostáva na úrovni roku 1998, keď bola minimálna mzda 98 eur. Uviedla to dnes na brífingu Anna Ghannamová z Platformy za spravodlivé financovanie sociálnych služieb združujúcej päť najznámejších organizácií, ktoré dlhodobo poskytujú sociálne služby odkázaným seniorom.

"Chodíme, prosíme a lobujeme, aby sa tento príspevok, ktorý je vo výške 320 eur zvýšil. Tento príspevok je na úrovni roku 1998, keď bola minimálna mzda 98 eur, opakujem 98 eur. Dnes je minimálna mzda 405 eur a od nového roku bude 435 eur," priblížila Ghannamová.

"Žiadame politikov, keďže nám zákonom uložili zvýšiť minimálnu mzdu a predpísali počet zamestnancov, aby zvýšili aj príspevok na odkázaných seniorov, pretože ich príbuzní už nevládzu, nemajú z čoho získať zdroje, ktoré musíme dať našim opatrovateľom," podčiarkla. Nedostatok zdrojov podľa jej slov spôsobuje, že sektor začína mať veľké problémy s nedostatkom opatrovateľom, ktorí radšej volia možnosť podobnú prácu vykonávať v zahraničí. Problém financovania sa podľa nej týka asi 18.000 ľudí v zariadeniach pre seniorov a v zariadeniach opatrovateľskej služby, čo by podľa nej vyžadovalo 25 až 30 miliónov eur na rok.

Pripomenula zároveň, že z príspevku 320 eur, ktorý dostane poskytovateľ sociálnej služby na jedného odkázaného seniora mesačne od štátu zostane reálne v zariadení iba 100 eur. "Ten zvyšok vrátime štátu na odvodoch," dodala Ghannamová.

Na potrebu dofinancovania sociálnych služieb v pondelok (28. 11.) upozornila aj opozícia. Opozičné poslankyne z hnutia OĽaNO-NOVA Erika Jurinová a Soňa Gáborčáková, ktoré plánujú predložiť pozmeňujúci návrh k novele zákona o sociálnych službách, vyčíslili, že vláda by na to mohla použiť zdroje zo 100-miliónovej rezervy, ktorú si vytvorila pri návrhu štátneho rozpočtu pre budúci rok. Z nej by mohla zafinancovať zvýšenie príspevku na opatrovanie z 320 eur na 435 eur. Celkovo by na to kabinet Roberta Fica (Smer-SD) potreboval 35 miliónov eur. Parlament sa bude zaoberať právnou normou na tejto schôdzi.

Kraje vo svojich rozpočtoch na budúci rok rátajú so zvýšenými príspevkami pre sociálne služby, v parlamente to potvrdil 28. novembra 2016 šéf MPSVR Ján Richter (Smer-SD) počas diskusie o novele zákona o sociálnych službách. "Nie je mi ľahostajné, ako budú financované zariadenia sociálnych služieb. Mám záujem urobiť všetko pre to, aby sociálne služby, ktoré majú byť zazmluvnené cez VÚC, aby aj boli a plnili svoju úlohu," uviedol v pléne Richter.

Verejní aj neverejní poskytovatelia by mali mať k dispozícii o 12,5 milióna eur viac. "VÚC rátajú so zvýšenými prostriedkami pre sociálne služby. Pre budúci rok je to zvýšenie o 12,5 milióna eur, z toho o tri milióny pre neverejných súkromných poskytovateľov. Tým sú vytvorené podmienky, aby vedeli zariadenia fungovať," vyčíslil Richter.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.