Súd zamietol žiadosť o ručné prepočítanie hlasov vo Wisconsine

Ilustračná snímka Foto: Ilustračné foto

Washington 30. novembra (TASR) - Súd v americkom štáte Wisconsin zamietol žiadosť o ručné prepočítanie hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách, ktoré požadovala kandidátka Strany zelených Jill Steinová. Informovala o tom agentúra AP.

Proces prerátavania hlasov odovzdaných vo Wisconsine by sa mal začať vo štvrtok. Tamojšia sudkyňa Valerie Baileyová-Rihnová v utorok večer rozhodla, že prepočítanie bude možné vykonávať aj prostredníctvom elektronických zariadení.

Steinová požadovala, aby sa hlasy z celého Wisconsinu prerátavali výhradne manuálne. Sudkyňa však odmietla vydať takéto nariadenie, pretože Steinová podľa nej nepredložila dôkazy o prípadných chybách alebo neregulárnostiach, ktoré by spochybnili dôveryhodnosť elektronických rátacích zariadení.

Steinová vyslovila podozrenie, že hlasovacie zariadenia vo Wisconsine mohli ovplyvniť hackeri, čo však nepodložila dôkazmi. Jej právni zástupcovia tvrdili, že najlepším spôsobom, ako by sa dal odhaliť prípadný kybernetický útok, by bolo ručné prerátanie všetkých hlasov, ktoré je dôkladnejšie. Sudkyňa však zdôraznila, že na nariadenie takejto metódy neexistujú relevantné právne dôvody.

Jill Steinová už v utorok zaplatila 3,5 milióna dolárov, ktoré požadujú wisconsinské úrady za prepočítanie hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách 8. novembra. Rovnaký proces chce spustiť aj v štátoch v Pensylvánia a Michigan.

Vo všetkých troch štátoch sa očakávalo víťazstvo Clintonovej, avšak napokon v nich tesne zvíťazil Trump. Analytici však nepovažujú za pravdepodobné, že by prepočítanie mohlo zmeniť poradie kandidátov.

Prepočítavanie hlasov vo Wisconsine vrátane jeho manuálnej formy podporil aj volebný štáb porazenej demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.