Ministri ropného priemyslu z OPEC sa zišli na neformálnej schôdzi

Iránsky minister ropného priemyslu Bijan Namdar Zangeneh hovorí s novinármi pred začiatkom zasadnutia OPEC na svojom sídle vo Viedni. Foto: TASR/AP

Viedeň 30. novembra (TASR) - Ministri ropného priemyslu z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa dnes ráno zišli na neformálnej schôdzi vo Viedni, aby rokovali o obmedzení svojej produkcie a podporili tak rast cien komodity. Irán a Irak však stále odolávajú tlaku Saudskej Arábie, ktorá žiada, aby sa v plnej miere zapojili do akcií OPEC. Informovala o tom agentúra Reuters.

Po skončení neformálnej schôdze sa v sídle OPEC začnú dnes v priebehu dňa aj dlhoočakávané formálne rokovania ropného kartelu.

Irán začiatkom týždňa poslal OPEC oficiálny list, v ktorom žiada, aby Saudská Arábia znížila svoju produkciu až o 1 milión barelov (1 barel = 159 litrov) denne. To je podstatne viac, ako je Rijád ochotný urobiť, povedali zdroje z kartelu agentúre Reuters.

Štrnásťčlenný kartel sa podieľa približne jednou tretinou na globálnej produkcii ropy. V septembri sa členovia OPEC na rokovaniach v Alžírsku predbežne dohodli, že znížia svoju produkciu na 32,5 - 33 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ropy z 33,4 milióna barelov. Dnes majú vo Viedni uzavrieť finálnu dohodu.

OPEC už avizoval, že v prípade Iránu, Líbye a Nigérie urobí výnimku a nebude od nich žiadať zníženie ťažby, ktorú v Iráne v predchádzajúcich rokoch obmedzili sankcie a vo zvyšných dvoch krajinách stále brzdia ozbrojené konflikty.

To je víťazstvo pre Irán. Teherán dlho argumentuje, že chce najskôr získať stratený podiel na trhu, o ktorý prišiel po zavedení sankcií Západu za svoj jadrový program. Tie využila práve Saudská Arábia, zvýšila svoju produkciu a dodávky na svetové trhy.

Rijád v uplynulých týždňoch zmenil svoje stanovisko a ponúkol zníženie svojej produkcie o 500.000 barelov denne a zároveň navrhol, aby Irán akceptoval limit pre ťažbu na úrovni približne 3,8 milióna barelov/deň, čo je len mierne nad jeho aktuálnou produkciou.

Ale aj Irak žiada vyšší limit pre ťažbu, ako mu kartel ponúka. Argumentuje, že potrebuje peniaze na boj s militantmi z tzv. Islamského štátu. Irán a Irak dohromady vyprodukujú vyše 8 miliónov barelov ropy denne. Na porovnanie, Saudská Arábia vyťaží zhruba 10,5 milióna barelov/deň.

Niektorí analytici upozorňujú, že ak sa kartel nedohodne, ceny ropy znova zamieria strmo nadol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.