Slovensko sa budúci rok zúčastní na cvičení krízového manažmentu NATO

Ilustračné foto. Foto: TASR

Bratislava 30. novembra (TASR) – Precvičenie procesu krízového riadenia NATO a členských krajín bude súčasťou cvičenia NATO CMX 2017, do ktorého sa zapojí aj Slovensko. Cvičenie sa uskutoční koncom budúceho roku. Vyplýva to z návrhu na zabezpečenie prípravy, vykonania a vyhodnotenia cvičenia, ktorý dnes odobrila vláda.

Precvičia sa napríklad aliančné konzultácie a kolektívny rozhodovací proces podľa článkov 4 a 5 Washingtonskej zmluvy, ktoré hovoria o kolektívnej ochrane členských krajín aliancie. Taktiež použitie Síl reakcie NATO (NRF) či schopnosti SR aktívne pôsobiť pri riešení krízovej situácie vo svete a plniť opatrenia systému reakcie NATO na krízové situácie.

"Cvičenia krízového riadenia NATO sa vykonávajú s cieľom precvičiť systémy krízového riadenia a členských krajín NATO, prípadne partnerských a ďalších pozvaných krajín a tiež medzinárodných organizácií," uvádza sa v dôvodovej správe k materiálu. Podobné cvičenia krízového manažmentu sa konajú každý rok.

Cvičenie bude riadiť Severoatlantická rada pod záštitou generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Na Slovensku bude cvičenie CMX 2017 vrátane prípravy, realizácie a vyhodnotenia koordinovať minister obrany Peter Gajdoš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.