Orbán: Najväčším úspechom uplynulých šiesť rokov je zjednotenie národa

Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Budapešť 1. decembra (TASR) - Najväčším úspechom uplynulých šiestich rokov je zjednotenie národa, ktoré sa uskutočnilo v spolupráci s Maďarmi žijúcimi za hranicami, povedal dnes v Budapešti v úvodnom prejave XV. zasadnutia Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

"Sto rokov po trianonskom diktáte sa jednotlivé časti maďarského národa vzájomne našli a maďarsko-maďarská spolupráca sa stala každodennou záležitosťou," cituje premiéra agentúra MTI.

Orbán účastníkov schôdzky informoval, že občiansky sľub v súvislosti s prijatím maďarského občianstva zložilo doteraz 810.000 zahraničných Maďarov, pričom v diaspóre prijalo občianstvo 100.000 Maďarov.

Ministerský predseda podotkol, že nádeje z hľadiska zaručenia menšinových práv naplnil vstup krajín strednej Európy do Európskej únie iba v malej miere.

"K zahraničnopolitickej izolácii Maďarska nedošlo, aj keď na nej v uplynulom období mnohí pracovali," dodal Orbán.

Maďarsko-maďarský summit MÁÉRT vznikol 20. februára 1999. Vláda premiéra Ferenca Gyurcsánya prerušila v roku 2004 sériu jeho zasadnutí a hľadala iné formy konzultácií maďarskej vlády s organizáciami zahraničných Maďarov.

Konferencia MÁÉRT napokon po šesťročnej pauze pokračuje zasadaniami od roku 2010. Jej členom zo Slovenska je Strana maďarskej komunity (SMK).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.