Kofi Annan prišel pomôcť s riešením situácie v Mjanmarsku

Kofi Annan Foto: TASR/AP Photo

Rangún 2. decembra (TASR) - Tím vedený bývalým generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom pricestoval dnes do Jakchainského štátu na západe Mjanmarska, kde má po represáliách vládnych vojsk, pri ktorých zahynulo najmenej 86 moslimských Rohingov, riešiť zložitú situáciu tejto náboženskej menšiny.

Členovia komisie vedenej Kofim Annanom strávia dnešok v metropole Jakchainského štátu Sittuej a následne sa presunie na jeho sever, ktorý po útokoch militantov na stanovištia pohraničnej stráže kontroluje armáda.

Mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij vymenovala deväťčlennú komisiu ešte predtým, ako vypukli najnovšie nepokoje, aby sa pokúsila pomôcť pri normalizácii situácie v štáte, v ktorom žijú oddelene budhistickí Arakanci a Rohingovia. Nepokoje medzi oboma skupinami si v roku 2012 vyžiadali viac ako 100 mŕtvych.

Komisiu zloženú zo šiestich občanov Mjanmarska a troch cudzincov vrátane Kofiho Annana privítali predstavitelia Jakchainského štátu a necelých 100 demonštrantov, z ktorých viacerí niesli transparenty s nápismi "Zakážte komisiu Kofiho Annana" a skandovali rôzne heslá. Komisia Jakchainský štát po prvýkrát navštívila v septembri.

Od roku 2012, keď v administratívnom Jakchainskom štáte vypukol násilný náboženský konflikt medzi budhistickými Arakancami a moslimskými Rohingami, je armáda na strane budhistov. Z páchania násilia voči civilistom etnicky i nábožensky patriacim k Rohingom obviňujú vládne vojská aj ľudskoprávni aktivisti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.