Podľa Orbána je téma prisťahovalectva a cudzincov pre vlády dôležitá

Maďarský prezident Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Budapešť 2. decembra (TASR) - Vlády, ktoré nechápu, že ľudia si neželajú prisťahovalectvo, že nechcú vidieť okolo seba cudzincov, časom padnú, povedal dnes v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

V pravidelnej piatkovej relácii 180 minút vysielanej verejnoprávnou stanicou Kossuth Rádió premiér vyjadril presvedčenie, že je iba otázkou času, kedy sa tak stane.

"Musíme vydržať, kým sa obnoví demokracia, pretože dnes nie je v Európe demokratická rovnováha, ľudia si myslia niečo iné, než čo im vodcovia chcú nanútiť," konštatoval Orbán, podľa ktorého tento proces sa už pomaly začal v Európe, dokonca i v Spojených štátoch.

V súvislosti so stredajším rozhodnutím ústavného súdu, ktorý sa týka systému prisťahovaleckých kvót Európskej komisie, ministerský predseda poznamenal, že jeho vláda v zmysle tohto verdiktu nemôže podporiť bruselské rozhodnutie, ktoré by narušilo suverenitu Maďarska.

Orbán neskrýval radosť nad rozhodnutím súdu. Opozícia sa podľa jeho vyjadrenia odmietnutím jeho návrhu novely ústavy, ktorá by zakazovala presídľovanie mimoeurópskych cudzincov do Maďarska, sa postavila na stranu Bruselu. Verdikt súdu podľa premiéra znamená, že sa podarilo obísť opozíciu, ktorá robila napriek.

"Ústavný súd dal jasne najavo, že na základe platného textu ústavy povinnosťou vlády je aj bez novely ústavy chrániť sebaurčenie a ústavnú identitu krajiny v súlade s jej základnými záujmami," povedal predseda maďarskej vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.