Prevádzku trajektov v Grécku ochromil štrajk

Trajekt v prístave Pireus v Grécku počas štrajku, 2.12.2016 Foto: TASR AP

Atény 2. decembra (TASR) - Prevádzku trajektov v Grécku narušil dnes ďalší zo série štrajkov odborového zväzu námorníkov, ktorý potrvá 48 hodín. Trajekty medzi gréckymi ostrovmi nebudú premávať až do nedeľňajšieho rána. Mnohé ostrovy bez letísk tak až dovtedy zostanú odrezané od spojenia s pevninou aj od seba navzájom.

Námorníci protestujú proti vládnym plánom na zrušenie výrazných daňových úľav, ktoré boli doposiaľ spojené s ich profesiou. V súčasnosti odvádzajú štátu zhruba desať percent svojich príjmov, po novom by to mohlo byť až zhruba 55 percent.

Podobný štrajk sa uskutočnil aj minulý týždeň. Panhelénska námorná federácia (PNO) namieta aj proti zmenám v dôchodkovom systéme, nútenému znižovaniu pracovných hodín a platov a rozšírenému zamestnávaniu načierno.

Koalícia gréckeho ľavicového premiéra Alexisa Tsiprasa presadila v máji nový súbor tvrdých úsporných opatrení, ktorého súčasťou sú zmeny v dôchodkovom systéme a zvyšovanie daní. Snaží sa tak plniť podmienky medzinárodných veriteľov pre poskytnutie ďalšej finančnej pomoci. Aktuálny záchranný balík dohodnutý vlani v lete môže dosiahnuť celkovú hodnotu až 86 miliárd eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.