Trump mal rozhovory s lídrami krajín juhovýchodnej Ázie

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte. Foto: TASR/AP

New York 3. decembra (TASR) - Novozvolený prezident USA Donald Trump dnes absolvoval sériu telefonických rozhovorov so svojimi budúcimi zahraničnými náprotivkami. Jedným z jeho partnerov bol aj afganský prezident Ašraf Ghaní, s ktorým hovorili o prehĺbení vzájomnej spolupráce oboch krajín s cieľom účinnejšie odolávať bezpečnostným hrozbám, najmä terorizmu.

Podľa Trumpovho prípravného tímu novozvolený prezident dnes telefonicky hovoril aj so singapurským premiérom Lee Hsien Loongom a filipínskym prezidentom Rodrigom Dutertem.

Podľa nemenovaného Duterteho poradcu Trump filipínskeho prezidenta pozval na návštevu Bieleho domu. Trumpov tím však túto informáciu nepotvrdil.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte dnes uviedol, že mu novozvolený prezident USA Donald Trump počas piatkového telefonátu zaželal úspech pri rozsiahlom zákroku proti drogovej kriminalite. Duterte podľa vlastných slov Trumpa uistil, že Filipíny si zachovajú svoje vzťahy so Spojenými štátmi, aj keď voči doterajšej americkej vláde zaujímal pomerne nepriateľský postoj.

Duterte telefonoval Trumpovi v piatok večer, aby mu gratuloval k víťazstvu v prezidentských voľbách. Ich prvý rozhovor označil blízky spolupracovník filipínskeho lídra Bong Go za "veľmi živú konverzáciu", v ktorej sa obaja politici pozvali na návštevy svojich krajín.

Za päť mesiacov, čo je Duterte vo funkcii, stihol ostro skritizovať americkú zahraničnú politiku a prejaviť ústretovosť voči tradičnému rivalovi Filipín - Číne, ako aj voči Rusku. Na adresu dosluhujúceho prezident USA Baracka Obamu sa Duterte vyjadril veľmi nelichotivo a urážlivo.

V noci nadnes sa uskutočnil aj Trumpov bezprecedentný telefonát s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Spojené štáty majú totiž s Taiwanom od roku 1979 prerušené diplomatické vzťahy.

Ako upozornila agentúra AP, ide o "veľmi nezvyčajný, pravdepodobne bezprecedentný" krok, keď prezident USA alebo novozvolený prezident USA hovoril priamo s taiwanským lídrom.

Spojené štáty prerušili oficiálne vzťahy s Taiwanom v roku 1979, keď americká vláda súhlasila s prerušením diplomatických stykov s Čínskou republikou (Taiwanom) v prospech Čínskej ľudovej republiky. Neoficiálne však Washington má naďalej s Taiwanom tesné kontakty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.