ŽIGA: Očakávam rozhodnutie v otázke bezpečnosti dodávok plynu do EÚ

Na archívnej snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Brusel 5. decembra (TASR) – Očakávam, že v otázke bezpečnosti dodávok zemného plynu, o ktorej hovoríme už niekoľko mesiacov, dnes prijmeme rozhodnutie, uviedol pred rokovaním ministrov Európskej únie (EÚ) zodpovedných za energetiku slovenský minister hospodárstva Peter Žiga. Ministri budú diskutovať aj o novom balíku opatrení v energetike z dielne Európskej komisie (EK) a vonkajšom rozmere únijnej energetickej politiky.

"Hovoríme už niekoľko mesiacov o tejto téme a dnes očakávame, že padne rozhodnutie. Európa musí ukázať, že jej východná a západná časť sú jednotné, a to by sa malo preniesť do záverov zo zasadnutia," uviedol v súvislosti s dodávkami plynu do Únie minister Žiga.

Opatrenia na udržateľnosť dodávok sú súčasťou budovania únijnej energetickej únie, v čom zostávajú otvorené tri oblasti. Členské štáty dnes budú konkrétne hovoriť o tom, ako by v energetike mala fungovať regionálna spolupráca, do akej hĺbky si štáty a EK budú vymieňať informácie o medzinárodných zmluvách na dodávky plynu a ako bude fungovať solidarita v prípade výpadkov dodávok.

Vznik energetickej únie odsúhlasili lídri EÚ vlani a spočíva v prepájaní plynovodov a elektrických vedení a vo vytváraní vnútorného trhu s elektrinou. Počas slovenského a predchádzajúceho holandského predsedníctva sa podarilo v jej budovaní dosiahnuť výrazný pokrok.

Ilustračné foto Foto: TASR

Členské štáty EÚ naďalej rozdeľuje postoj k projektu plynovodu Nord Stream 2. Ten by mal viesť z Ruska do Nemecka a štáty strednej Európy ho nepovažujú za dobré riešenie, pretože by ich plynovody zostali nevyužité.

"To nie je len o Nemecku, to je o Európe, to je o bezpečnosti, to je aj o politických rozhodnutiach, ktoré boli urobené. To nie je len o rozhodovaní Nemcov. Nemci sa nemôžu na jednej strane tváriť z politického hľadiska, že pomáhajú Ukrajine a na druhej strane vytvárať predpoklady pre Nordstream 2," vyhlásil minister.

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič zodpovedný za energetickú úniu členským štátom odprezentuje balík návrhov EK, ktorý predstavil minulý týždeň. Návrhy majú priniesť čistejšiu a efektívnejšie využívanú energiu, vyššiu energetickú bezpečnosť a viac slobody v tejto oblasti pre spotrebiteľov.

Ďalšou témou zasadnutia ministrov bude vonkajšia politika EÚ v energetike. Členské štáty budú hovoriť o tom, ako posilniť spoločný hlas Únie v tejto oblasti a ako reagovať na zmeny vo svetovej energetike. Jedným z bodov diskusie bude nariadenie o označovaní energetickej účinnosti spotrebičov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.