Francúzsky premiér Valls odstúpil z funkcie, nahradí ho Cazeneuve

Francúzsky premiér Manuel Valls Foto: TASR/AP

Paríž 6. decembra (TASR) - Francúzsky premiér Manuel Valls odstúpil dnes z funkcie, aby sa mohol sústrediť na kandidatúru v budúcoročných prezidentských voľbách. Prezident Francois Hollande vymenoval za nového predsedu vlády doterajšieho ministra vnútra Bernarda Cazeneuvea, ktorého požiadal o vytvorenie kabinetu.

Valls rezignoval deň po tom, ako oznámil, že sa bude uchádzať o nomináciu francúzskej ľavice v prezidentských voľbách. Urobil tak po minulotýždňovom rozhodnutí Hollanda, momentálne najneobľúbenejšieho prezidenta povojnového Francúzska, že nebude kandidovať na druhé funkčné obdobie hlavy štátu.

Valls (54) dúfa, že zjednotí Socialistickú stranu (PS) a dá ľavici šancu zotrvať v Elyzejskom paláci, aj keď súčasné prieskumy naznačujú, že v druhom kole prezidentských volieb bude proti nominantovi konzervatívcov Francoisovi Fillonovi stáť šéfka krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová.

Cazeneuve (53) je blízkym spolupracovníkom Hollanda a stal sa populárnym na poste ministra vnútra, keď presadzoval opatrenia proti extrémizmu. Po pôsobení na ďalších pozíciách vo vláde viedol od roku 2014 rezort vnútra a mal na starosti reakciu na sériu teroristických útokov, ktoré si od januára 2015 vyžiadal vyše 200 životov.

Celkovo presadil tri zákony o boji proti terorizmu a jeden zákon týkajúci sa spravodajských služieb. Jeho rezort pripravil aj vypratanie rozľahlého tábora utečencov pri Calais z jesene tohto roka.

Hollande po krátkom stretnutí s Vallsom v Elyzejskom paláci zverejnil na Twitteri stručnú správu o vymenovaní Cazeneuvea, ktorú tiež potvrdila tlačová služba prezidentskej kancelárie.

Neskôr oznámila, že novým ministrom vnútra bude doterajší šéf poslaneckého klubu PS v Národnom zhromaždení Bruno Le Roux.

Valls je popredným, i keď rozdeľujúcim predstaviteľom francúzskych socialistov. Je známy otvoreným, autoritatívnym štýlom a tvrdými postojmi k imigrácii a bezpečnosti. Niektorí spolustraníci ho ostro kritizovali za pracovnoprávne reformy i vlaňajšiu podporu kontroverzného zákazu plaviek pre moslimky, známych ako burkini.

Francúzski vládnuci socialisti a stúpenci viacerých menších ľavicových strán rozhodnú tentoraz o spoločnom prezidentskom kandidátovi ľavice v primárkach v januári 2017. Dosiaľ ohlásilo kandidatúru v nich okrem Vallsa ďalších sedem politikov.

Prezidentské voľby vo Francúzsku sa budú konať v apríli a máji budúceho roka.

Dnes zverejnené výsledky nového prieskumu naznačujú, že kandidát konzervatívnej pravice Francois Fillon by so ziskom 65 percent hlasov porazil v druhom kole prezidentských volieb Marine Le Penovú.

Podľa prieskumu Ifop-Fiducial pre i-Télé, Paris Match a Sud Radio by v prvom kole ani jeden z kandidátov socialistov neskončil lepšie než na piatom mieste.

Tretí by v prvom kole bol nezávislý kandidát Emmanuel Macron, bývalý Hollandov minister hospodárstva. Prípadný súboj Macron - Le Penová by podľa respondentov skončil víťazstvom Macrona so 62 percentami hlasov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.