Výška koncoročných odmien a 13. platov v SR oproti vlaňajšku vzrástla

Ilustračná snímka/span> Foto: TASR/AP

Bratislava 6. decembra (TASR) - Priemerná výška 13. platu, ako aj koncoročných odmien vzrástla na Slovensku v tomto roku približne o 10 %. Zároveň sa tiež zvýšil podiel ľudí, ktorí sa môžu týmito benefitmi pochváliť. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk.

Koncoročné odmeny podľa nej na Slovensku dostáva 26 % zamestnancov a ich priemerná hrubá výška sa pohybuje na úrovni 695 eur. Koncoročné odmeny tvoria v priemere 75 % základnej mzdy. Čo sa týka 13. platu, ten dostáva 17 % zamestnancov a jeho priemerná výška je 743 eur, čo predstavuje 80 % bežnej mzdy.

Odmeny poskytujú zamestnávatelia dobrovoľne a sú súčasťou finančných benefitov a mzdových motivačných schém. Výšku odmien posudzujú zamestnávatelia individuálne a odvíjajú sa od podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve a tiež v nadväznosti na hospodársky výsledok zamestnávateľa.

"Zatiaľ čo koncoročné odmeny sú vyplácané na základe dobrovoľnosti zo strany zamestnávateľa, trinásty plat je nárokovateľná zložka mzdy, pretože je dohodnutá v pracovnej či kolektívnej zmluve, kde sa spoločnosť zaväzuje, že zamestnancovi takúto odmenu na konci roka vyplatí," vysvetlil produktový manažér Platy.sk Miroslav Dravecký.

Koncoročné odmeny sú najrozšírenejšie a najštedrejšie na manažérskych pozíciách, hlavne vo vrcholovom manažmente, často súvisia s dosahovaním stanovených cieľov. Až 44 % ľudí v top manažmente deklaruje, že dostáva koncoročné odmeny a ich výška predstavuje aj dvojnásobok základného mesačného platu. V tejto skupine zamestnancov sú všetci pracujúci na najvyšších riadiacich pozíciách v rôznych spoločnostiach od malých rodinných firiem až po veľké korporácie.

Koncoročné odmeny sú rozšírené aj v nižšom a strednom manažmente a týkajú sa asi tretiny týchto zamestnancov, pričom ich výška je zväčša totožná s priemerným mesačným platom. Trináste platy ako formu odmeny deklaruje pätina zamestnancov v nižšom, strednom a vrcholovom manažmente. Krajšie koncoročné výplatné pásky sa vo väčšej miere týkajú aj kvalifikovaných technických zamestnancov, kde traja z desiatich dostávajú koncoročné odmeny a dvaja z desiatich 13. plat. Výška ich odmien však nie je taká štedrá ako u manažérskych pozícií a dosahuje do 75 % ich základnej mzdy.

Z pohľadu odvetví sú pri odmenách najštedrejšie finančné a poisťovacie služby, kde odmeny dosahujú výšku až 115 % základnej mzdy zamestnancov a týkajú sa 34 % ľudí pracujúcich v tomto odvetví. Podiel zamestnancov, ktorí sa môžu na konci roka tešiť na lepšiu výplatu, je vyšší aj v spoločnostiach zaoberajúcich sa dodávkou elektriny, plynu, vody a odpadovým hospodárstvom, ako aj vo firmách s priemyselnou výrobou a spoločnosťami podnikajúcimi v oblasti informácií a komunikácie. Naopak, najmenej týmito benefitmi odmeňujú firmy v odvetví ubytovania a stravovacích služieb.

Z pohľadu vlastníctva spoločnosti sú finančné benefity najrozšírenejšie v súkromných zahraničných a v štátnych a obecných organizáciách (po 36 %). V súkromnom sektore sú priemerné odmeny viac ako dvojnásobne vyššie. Zatiaľ čo koncoročné odmeny v zahraničných korporáciách dosahujú sumu v priemere 892 eur, u zamestnancov v štátnej správe je to 363 eur.

TASR informovala spoločnosť Profesia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.