Českým firmám chýbajú brigádnici, spoločnosti ponúkajú rekordné mzdy

Ilustračná snímka, okolkované česko-slovenské bankovky Foto: TASR

Praha 6. decembra (TASR) - Predvianočná nákupná horúčka sa dostáva do finálnej fázy a e-shopy, obchodné reťazce a ďalšie spoločnosti čím ďalej, tým ťažšie zháňajú brigádnikov. Tí tak majú v dôsledku súčasnej situácie na pracovnom trhu šancu získať rekordné odmeny. Napríklad v Prahe inkasujú 160 Kč (5,91 eura) za hodinu.

"Najviac brigádnikov hľadajú e-shopy, tlačiarne, dopyt je aj v potravinárstve. Od začiatku decembra začali brigádnikov vo veľkom zamestnávať aj obchodné reťazce. V dôsledku nízkej nezamestnanosti je však záujemcov veľmi málo, firmy preto často zvyšujú brigádnické mzdy. V Prahe ponúkame brigádnické pozície za výrazne vyššiu mzdu než v rovnakom období minulého roka," povedal riaditeľ personálno-poradenskej firmy McROY Czech Tomáš Surka.

"Obchody, zasielateľské služby, e-shopy alebo aj pošta výrazne zvyšujú počty zamestnancov, niektoré až na dvojnásobok," doplnil riaditeľ marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. "Celkovo očakávame, že vďaka Vianociam vznikne až 20.000 dočasných pracovných príležitostí," uviedol.

Klasických brigád, aké sú známe z minulosti, podľa Halbrštáta toľko nepribúda. Rastie ale ponuka brigád na pracovné miesta, ktoré boli predtým doménou plných úväzkov na dobu neurčitú. Zároveň rastú aj odmeny brigádnikov. V niektorých prípadoch dotlačil nedostatok uchádzačov firmy k zvýšeniu miezd aj o 15 %. V priemere je to asi 5 %. K výraznejšiemu rastu miezd došlo v odvetviach, kde sa hľadá veľký počet ľudí do náročných prevádzok alebo logistických centier s horšou dostupnosťou.

V Prahe môžu podľa Surku brigádnici získať aj 160 Kč za hodinu a aj v Brne, Liberci či ďalších mestách sú hodinové sadzby vyššie než v minulých rokoch. Pohybujú sa okolo 110 až 120 Kč.

Šéf divízie dočasného zamestnávania spoločnosti Hays CR Lukáš Beňo uviedol, že v administratívnych pozíciách sa odmena pohybuje okolo 130 Kč za hodinu, zatiaľ čo minulý rok to bolo 110 Kč/h. Výpomoc s predajom v obchodoch potom stojí od 110 Kč za hodinu. Za túto najnižšiu mzdu však majú firmy problém pozície obsadiť. Najlepšie sú na tom brigádnici v IT, ktorí vypomáhajú napríklad s testovaním. Tam odmena predstavuje bežne od 160 do 200 Kč/hodinu. V minulom roku pritom nepresiahla 180 Kč za hodinu.

Sezóna podzimných brigád však s Vianocami nekončí. Mnoho ľudí obdarováva svoje okolie darčekovými poukazmi, takže sa dá očakávať veľký nápor v obchodoch aj v prvých januárových týždňoch. Firmy potom musia riešiť aj reklamácie a výmeny tovarov, takže sezóna brigád sa často natiahne až do februára, dodal Surka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.