H. Rúhání: Irán nedovolí Trumpovi zničiť historickú jadrovú dohodu

Iránsky prezident Hasan Rúhání Foto: TASR/AO

Teherán 6. decembra (TASR) - Irán nedovolí, aby novozvolený prezident USA Donald Trump "roztrhal" vlaňajšiu historickú dohodu, na základe ktorej Teherán obmedzuje svoj jadrový program výmenou za zrušenie sankcií zo strany svetových veľmocí. Prezident islamskej republiky Hasan Rúhání to vyhlásil dnes na pôde Teheránskej univerzity.

"V USA si zvolili nejakého muža. Nech už má akékoľvek zámery, neskôr vyjdú najavo," povedal šéf iránskeho vedenia vo svojom prejave.

"Áno, môže si želať mnohé veci. Môže si želať oslabenie jadrovej dohody, môže si želať jej roztrhanie. Myslíte si, že to dovolíme?" spýtal sa Rúhaní a dodal, že takéto želania "nemôžu ovplyvniť vôľu" Iráncov.

Citované vyjadrenia sú najnovším pokusom iránskych lídrov zmierniť obavy o budúcnosť jadrovej dohody po tom, ako novembrové prezidentské voľby v USA vyhral Trump. Ten počas predvolebnej kampane označoval tento dokument za "katastrofálny" a sľuboval, že obnoví rokovania o jeho obsahu.

Vlaňajšia dohoda, ktorú podpísali po dlhoročných rokovaniach, umožňuje Iránu naďalej rozvíjať jadrovú energetiku a výskum, mala by však zabrániť možnosti vývoja jadrových zbraní v islamskej republike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.