Príčiny pondelňajšej zrážky súprav metra v Budapešti nie sú ešte známe

Ilustračná snímka Foto: TASR/MTI

Budapešť 6. novembra (TASR) - Príčiny pondelňajšej zrážky dvoch súprav budapeštianskeho metra, pri ktorej sa v rannej dopravnej špičke zranilo 15 ľudí, zatiaľ nie sú známe, povedal dnes pre komerčnú rozhlasovú stanicu Klubrádió budapeštiansky starosta István Tarlós.

Podľa jeho slov okrem dopravného podniku BKV, ktorý metro prevádzkuje, prípad vyšetruje aj príslušný úrad pre dopravu KBSZ a polícia. "Najzvláštnejšie na tomto prípade je, ako vôbec mohla súprava jednoducho dobehnúť inú súpravu stojacu na stanici," konštatoval Tarlós, ktorý však zdôraznil, že treba počkať na výsledky vyšetrovania.

"Máme novú linku metra 4, obnovenú linku 2, a v úplne dezolátnom stave linku 3, s ktorou 36 rokov nikto nič nerobil. Prípadné spájanie problémov týchto liniek je len politickou rétorikou," dodal starosta a pripomenul, že na linke 4 spôsobil kúsok papiera dym, na linke 3 nebola doposiaľ žiadna havária a príčina pondelňajšej nehody metra na linke 2 je zatiaľ neobjasnená.

Päť ľudí pri nehode utrpelo ťažšie zranenia, ďalších desať osôb sa zranilo ľahšie. Pacienti hospitalizovaní vo vojenskej nemocnici utrpeli zranenia hlavy či hrude a jeden cestujúci zlomeninu končatiny. Ďalších zranených ošetrujú v nemocnici Országos Baleseti és Sürgösségi Intézet.

Podľa prvých výsledkov vyšetrovania KBSZ zohral úlohu pri havárii aj šmyk zadnej súpravy. Údaje zo záznamníkov vlakov budú vyhodnotené v stredu, uviedla agentúra MTI.

Budapeštianska polícia začala trestne stíhať neznámu osobu pre podozrenie z trestného činu spôsobenia železničného nešťastia.

Prokuratúra hlavného mesta Maďarska v tejto veci takisto koná a vyžiadala si už audiozáznamy komunikácie medzi personálom oboch súprav a dispečermi prevádzky metra, ako aj záznamy kamier, ktoré by mohli pomôcť objasniť príčiny zrážky.

Z doterajších poznatkov vyšetrovania sa javí ako pravdepodobná príčina zlyhanie ľudského faktora, pretože nič nenaznačuje, že by bola zlyhala technika, a aj brzdné systémy boli v oboch súpravách v poriadku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.