Na transformáciu vlastníckych vzťahov čaká 168.644 ha lesných pozemkov

Ilustračná snímka Foto: TASR Oliver Ondráš

Bratislava 7. decembra (TASR) - Na transformáciu vlastníckych vzťahov v SR čaká ešte takmer 170.000 hektárov (ha) lesných pozemkov. Uviedlo to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v návrhu komplexného organizačného, finančného a legislatívneho riešenia problémov, ktoré spomaľujú transformáciu vlastníckych a užívateľských vzťahov k lesným pozemkom. Materiál dnes prerokovala a schválila vláda.

"Ukončenie reprivatizačného procesu a riešenie s tým súvisiacich problémov sa však dotýka nielen 7 % výmery nedoriešených žiadostí, ale aj pozemkov tzv. neznámych vlastníkov, ako aj doriešenia vzťahu k pozemkom, o ktorých vydanie užívacích práv ich vlastníci zatiaľ nepožiadali. Celkovo sa navrhované opatrenia vyplývajúce z tohto materiálu týkajú 168.644 ha lesných pozemkov," spresnil agrorezort.

Podľa správy o transformácii vlastníckych a užívacích vzťahov k lesným pozemkom, dlhodobo každoročne spracovávanou MPRV SR, boli počas doterajšieho priebehu reprivatizačného procesu prinavrátené užívacie práva – obhospodarovanie lesných pozemkov k takmer 93 % z požadovanej výmery k pozemkom, o ktoré pôvodní vlastníci požiadali.

Cieľom vládneho materiálu je podľa MPRV SR zadefinovanie problémov, ktoré v súčasnosti spomaľujú proces transformácie vlastníckych vzťahov k lesným pozemkom, a následne navrhnúť základné opatrenia, ktorými sa urýchli proces prinavracania vlastníckych a užívacích práv k lesným pozemkom.

"Predkladaný materiál nemá legislatívny charakter, napriek uvedenému sa zaoberá návrhmi smerovania zmien troch právnych predpisov, bez ktorých nie je podľa názoru predkladateľa urýchlenie tohto procesu možné realizovať," dodalo MPRV SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.