Stoltenberg upozornil na rutinné porušovanie prímeria na Ukrajine

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, archívna snímka Foto: TASR/AP

Brusel 7. decembra (TASR) - Pretrvávajúce bezpečnostné problémy podkopávajú mierové úsilie na východe Ukrajiny. Na túto skutočnosť upozornil dnes generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg po skončení rokovania Rady NATO-Ukrajina, ktorá sa konala rámci zasadnutia ministrov zahraničných vecí aliancie v Bruseli.

Šéf organizácie NATO pripomenul, že v separatistickom regióne Donbas sa porušovanie prímeria stalo rutinnou záležitosťou. V rámci rokovaní so šéfom ukrajinskej diplomacie Pavlom Klimkinom Stoltenberg skonštatoval, že bezpečnostná situácia na východe Ukrajiny "zostáva vážna" a "brzdí pokrok" smerom k politickému urovnaniu konfliktu medzi vládou v Kyjeve a proruskými separatistami.

Konflikt na východe Ukrajiny si od apríla 2014 vyžiadal už okolo 9600 obetí.

Stoltenberg okrem zmienky o každodennom porušovaní prímeria zdôraznil, že nedošlo ani k odsunu ťažkých zbraní z konfliktnej zóny, tak ako to vyžadujú mierové dohody z Minsku.

Minulotýždňové rokovania ministrov zahraničných vecí Ruska, Ukrajiny, Francúzska a Nemecka, ktoré mali za cieľ podporiť vratký mierový proces na Donbase, sa skončili bez konkrétnych výsledkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.