Mesto Poprad odsúhlasilo zámenu pozemkov aj s doplatkom

Poprad - archívna fotografia. Foto: Oliver Ondráš/TASR

Poprad 8. decembra (TASR) – Poslanci na svojom ostatnom zasadnutí 21. októbra schválili zámenu pozemkov medzi mestom a popradskou spoločnosťou Danmir, s. r. o. Tá ponúkla na zámenu pozemky v mestskej časti Popradu v Kvetnici pod komunikáciami, chodníkmi a verejnou zeleňou. Od mesta chcela získať pozemky v rekreačnom areáli v obci Mlynčeky v okrese Kežmarok. Poslanci túto zámenu síce schválili, ale bez doplatenia rozdielu vo výške 61.600 eur, s čím majiteľ pozemkov na Kvetnici nesúhlasil. Poslanci na dnešnom zasadnutí po dlhej diskusii tento doplatok odsúhlasili.

Areál v Mlynčekoch je dlhé roky prázdny a chátra, záujem oň nebol ani v opakovaných súťažiach. "Danmir ponúkol pozemky s rozlohou takmer 6000 štvorcových metrov (m2) v hodnote 194.000 eur. Areál v Mlynčekoch so siedmimi chatkami má rozlohu vyše 8800 m2 s hodnotou 132.400 eur," objasnila ešte v októbri vedúca odboru správy majetky na Mestskom úrade v Poprade Iveta Borňáková. Areál v Mlynčekoch bol od roku 2006 nevyužívaný a nespĺňal hygienické normy. "Došlo tu opätovne k vandalizmu, porozbíjali sa tu okná, odcudzená bola aj kosačka a hasiace zariadenia, zo steny boli vytrhnuté aj sprchy. Vyhlásili sme deväť súťaží, posledná z nich bola vyhlásená v septembri 2014, avšak stále bez úspechov," vysvetlila Borňáková. V roku 2009 bol areál nevyužívaný tri roky a cena znaleckého posudku bola 194.000 eur, v roku 2015 dosahoval hodnotu 139.000 eur.

Hlavným dôvodom zámeny je skutočnosť, že sa pozemky v Kvetnici nachádzajú na jedinej prístupovej komunikácii, ktorá vedie k bytovým domom. "Situácia v Kvetnici je vážna. Ľudia sa tam cítia ako rukojemníci," uviedol ešte v októbri primátor mesta Jozef Švagerko. Poslanec Bohumil Košický víta, že sa problém s pozemkami začal riešiť. "Uvedomujeme si vážnosť situácie, ale nie sme stotožnení s tým, aby sme doplácali 61.600 eur," povedal dnes poslanec Štefan Pčola. Poslanec Ondrej Kavka poznamenal, že ani obyvateľom Popradu by sa nepáčilo, keby im vznikla takáto situácia, ktorá vznikla obyvateľom mestskej časti. "Na jednej strane vravíme, že cítime s nimi, ale na druhej strane nevieme nájsť inú cestu," uviedol Kavka. Poslanec Peter Brenišin poznamenal, že Kvetnica je súčasťou Popradu a podľa jeho slov je povinnosťou obyvateľom mestskej časti pomôcť.

"Prístupová cesta k bytovým domom rieši 90 percent obyvateľov mestskej časti, preto je tak dôležitá," povedal primátor. Po tom, čo sa mesto stane vlastníkom pozemkov v mestskej časti, tak tu bude môcť po dlhých rokoch robiť aj zimnú údržbu, s ktorou malo doteraz problémy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.