VIDEO: Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo Sieť geoparkov SR

Zo slávnostného udelenia titulov Geopark Slovenskej republiky na Ministerstve životného prostredia SR 9. decembra 2016 v Bratislave. Na snímke držitelia titulov zľava predsedníčka Združenia právnických osôb Novohrad - Nógrád Geopark Erika Anderková, riaditeľka Občianského združenia Banskobystrický geomontánny park Iveta Kavčáková a predseda Regionálneho združenia pre rozvoj Banskej Štiavnice a okolia Stanislav Neuschl a štátny tajomník MŽP SR Norbert Kurilla. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 9. decembra (TASR) – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR dnes oficiálne udelilo dekréty trom vytvoreným geoparkom - Banskobystrickému, Banskoštiavnickému a cezhraničnému slovensko-maďarskému geoparku Novohrad-Nógrád. Týmto aktom envirorezort vyhlásil Sieť geoparkov SR.

"Dnešný akt je poďakovaním a ocenením aktívnej práce manažmentov, ktoré mnohokrát i dobrovoľníckou činnosťou zabezpečujú chod svojich geoparkov, organizujú podujatia a spolupracujú s partnermi pri rozvoji ich území," uviedol pri vyhlásení štátny tajomník MŽP Norbert Kurilla.

Pripomenul, že geoparky slúžia vo svete ako moderný nástroj cestovného ruchu a nového spôsobu využitia voľného času, rovnako je ich cieľom podporovať regionálny rozvoj a starostlivosť o krajinu. V tejto súvislosti Kurilla zdôraznil, že na Slovensku je potrebné budovať silné partnerstvá v regiónoch medzi štátnou, verejnou a súkromnou sférou i vytvorenie jednotnej marketingovej stratégie na území geoparkov. "Geoturizmus by mal byť zaraďovaný do rezortných dokumentov a nástrojov regionálnych politík s podporou priamych i nepriamych nástrojov pre rozvoj cestovného ruchu a s využitím podpory rozvoja regiónov, malého a stredného podnikania a rozvoja vidieka," pripomenul.

Zástupcovia geoparkov sa zhodli, že udelené dekréty sú impulzom do ďalšej práce. "V každom území nášho Banskobystrického geoparku sme objavili geologické, archeologické body, ktoré je potrebné prezentovať, a tým pomôcť k rozvoju turizmu. Turizmus je totiž ďalší, doteraz zanedbávaný priemysel. Toto je pre nás výzva," uviedol predseda Správnej rady Banskobystrického geomontálneho parku Milan Vigaš.

Ako podnet pre zintenzívnenie turistického ruchu a objavovanie vzácnych miest vnímajú dnešný akt i predstavitelia cezhraničného geoparku Novohrad-Nógrad, ktorý od roku 2010 nesie titul Globálny geopark UNESCO. "Zatiaľ je to objavovanie vzájomné, Slováci objavujú maďarskú časť geoparku, Maďari naopak naše územie, no pomaly prichádzajú aj turisti zo zahraničia," uviedla výkonná manažérka Združenia právnických osôb Geopark Novohrad-Nógrád Ivona Cimermanová.

Predseda regionálneho združenia Región Sitno Stanislav Neuschl, ktorý dekrét prevzal za Banskoštiavnický geopark, verí, že vytvorením Siete geoparkov SR sa zjednoduší prístup k potrebným finančným zdrojom. "Tie peniaze sú potrebné nielen na rozvoj, ale aj na udržateľnosť takého rozsiahleho územia, akým je aj náš geopark," poznamenal.

Slovensko sa geoparkom systematicky venuje od roku 2008. Oficiálne vyhlásenie Siete geoparkov SR a udelenie titulu pre tri aktívne a už vybudované geoparky vyplýva z koncepcie geoparkov SR, podporuje zároveň novú iniciatívu UNESCO na území Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.