Izraelská armáda a polícia sa chystajú na vysťahovanie kibucu Amona

Na archívnej snímke osada v Predjordánsku. Foto: TASR/AP

Tel Aviv 9. decembra (TASR) - Stovky mladých židovských aktivistov sa začali schádzať v okolí židovskej osady Amona ležiacej v Predjordánsku, aby zabránili jej vysťahovaniu, ktoré sa podľa verdiktu izraelského najvyššieho súdu musí uskutočniť do 25. decembra. Amona patrí medzi osady postavené na súkromných palestínskych pozemkoch a bez náležitého úradného povolenia.

Situácia v osade Amona, kde žije asi 280 židovských osadníkov, a jej okolí je napätá. Osadníci povolali na svoju obranu obyvateľov z okolitých osád, aby im pomohli zabrániť vysťahovaniu, ku ktorému má údajne dôjsť počas tohto víkendu, konštatoval dnes izraelský spravodajský web Ynetnews.

Podľa izraelského denníka Haarec sa v priľahlej púštnej oblasti dnes začalo cvičenie policajných a armádnych jednotiek, ktorého cieľom je nácvik sťahovania civilistov z Amony.

Haarec upozornil, že medzi obyvateľmi Amony došlo k rozkolu, keď časť z nich súhlasí s presťahovaním do najbližšej židovskej osady. Objavil sa však ďalší problém - niektorým rodinám sa nepozdáva náhradné ubytovanie v blízkosti cintorína.

Osud osady Amona má dohru aj na politickej scéne, kde sa teraz premiér Benjamin Netanjahu snaží v parlamente pretlačiť zákon na retroaktívnu legalizáciu 55 "divokých" židovských osád postavených bez povolenia na okupovaných palestínskych územiach. Podľa francúzskeho denníka le Figaro je Netanjahu nútený presadiť tento zákon v záujme zachovania existujúcej vládnej koalície, v ktorej je ultrakonzervatívna strana Židovský domov veľmi vplyvným partnerom.

Protesty proti vysťahovaniu osadníkov z Amony sa uskutočnili aj v roku 2006, keď pri nich bolo zranených vyše 200 demonštrantov a 50 policajtov.

Amona je jednou z najstarších osád na západnom brehu Jordánu, uviedol spravodajský portál Ynetnews.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.