Súčasťou betlehemu vo Vatikáne je aj čln s migrantmi ako symbol krízy

Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš

Vatikán 9. decembra (TASR) - Európska migračná kríza je tento rok v centre vianočného betlehemu vo Vatikáne, ktorý dnes sprístupnia na Námestí sv. Petra. Betlehem Vatikánu darovali maltská vláda a tamojšia katolícka cirkev. Je 17 metrov široký, osem metrov vysoký a 12 metrov hlboký a predstavuje 17 postáv v tradičnom maltskom oblečení - a tiež čln symbolizujúcu humanitárnu krízu.

Nielenže reprezentuje tradície Malty ako rybolov, ale "žiaľ, tiež skutočnosť migrantov, ktorí sa plavia cez jej vody v provizórnych plavidlách, aby sa dostali do Talianska", uviedol Vatikán vo vyhlásení.

Taliansko tento rok zaregistrovalo rekordný počet 174.603 migrantov, uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu. Ďalších 4715 migrantov zomrelo alebo sa stratilo počas plavby cez Stredozemné more, čo je doteraz najvyšší počet.

Vo Vatikáne tiež dnes rozsvietia svetlá na 25 metrov vysokej 90-ročnej červenej jedli z talianskych Álp, vyzdobenej dekoráciami, ktoré vyrobili detskí onkologickí pacienti. Strom osvetlí 18.000 žiaroviek, ktoré darovala rakúska spoločnosť Starline.

Neočakáva sa, že by sa pápež František zúčastnil na dnešnej popoludňajšej slávnosti (16.30 h), má sa však stretnúť s maltskými a talianskymi predstaviteľmi, ktorí pomohli pri jej príprave a tiež s niektorými z detí, ktoré vyrobili ozdoby na stromček.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.