Človek v ohrození:Mali sme stovky dobrovoľníkov. Tento rok vysielame 3

Ilustračná snímka Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 10. decembra (TASR) – Spolupracovali sme so stovkami dobrovoľníkov, tento rok vysielame do rozvojových krajín troch. Pre TASR to uviedol riaditeľ občianskeho združenia Človek v ohrození Branislav Tichý. Vybraní dobrovoľníci sú v súčasnosti v prípravnej fáze.

"Sú expertmi v oblasti PR, projektového manažmentu či práce s mládežou. Ďalší dobrovoľníci sa podieľajú na voľnočasových aktivitách v našich komunitných centrách na Slovensku, ďalší aj tento rok prechádzajú tréningami, po ktorých budú schopní lektorovať workshopy na slovenských školách," opisuje prácu dobrovoľníkov.

Požiadavky na jednotlivé pozície sa nedajú generalizovať. Pre ich obsadenie organizuje združenie výberové konania rovnako ako v prípade jeho zamestnancov. Tichý hovorí o troch typoch dobrovoľníkov – rozvojových, pre prácu s vylúčenými slovenskými komunitami a o lektoroch.

"Rozvojoví dobrovoľníci pôsobia v rozvojových krajinách, v ktorých Človek v ohrození pracuje, napr. Keňa alebo Moldavsko. Dobrovoľníci pre prácu s vylúčenými komunitami na Slovensku pracujú spolu s našimi kolegami v komunitných centrách, pomáhajú pri doučovaní či organizovaní voľnočasových aktivít. Dobrovoľníci, lektori vzdelávacích aktivít a dobrovoľníci na festivale Jeden svet, pomáhajú pri vzdelávacích aktivitách našej sekcie Globálne vzdelávanie na školách po celom Slovensku či pri organizácii festivalu Jeden svet," vysvetlil Tichý.

Združenie poskytuje všetkým dobrovoľníkom školenie, skúsenejší kolegovia im sprostredkovávajú rady. Rozvojoví dobrovoľníci podľa neho navyše dostávajú bezpečnostné školenia, sú im zabezpečené potrebné očkovania a predvýjazdové vyšetrenia, poistenie a pod. Zabezpečuje im taktiež dopravu na miesto pôsobenia, drobné vreckové na celé obdobie pobytu a jednoduché ubytovanie priamo na mieste.

Čo sa týka dĺžky dobrovoľníctva, väčšinou trvá v rozmedzí troch až šiestich mesiacov, rozvojoví dobrovoľníci pôsobia v zahraničí polroka až rok. "Často k nám ako dobrovoľníci prichádzajú ľudia, ktorí hľadajú skúsenosť z iného oboru, prípadne zvažujú, čomu sa v budúcnosti budú pracovne venovať. Veľmi radi využívame ich schopnosti, ktoré často nadobudli v predchádzajúcich zamestnaniach," oceňuje riaditeľ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.