Diplomati krajín podporujúcich opozíciu hľadajú riešenie pre Aleppo

Muži kráčajú okolo zničených budov a obchodov počas bojov sýrskej vládnych síl s povstalcami vo východnej časti sýrskeho mesta Aleppo 9. decembra 2016. Foto: TASR/AP

Paríž 10. decembra (TASR) - Americký minister zahraničných vecí John Kerry sa dnes v Paríži s ďalšími vrcholnými diplomatmi snaží nájsť riešenie pre sýrsku opozíciu v situácii, keď sýrska armáda zovrela pri Aleppe povstalcov zničujúcim bleskovým úderom.
V rámci mesta a jeho okolia sa presúvajú a utekajú pred bojmi desiatky tisíce civilistov. Šéf americkej diplomacie dnes uviedol, že pracuje na tom, aby bola zaručená ich bezpečnosť a Aleppo bolo uchránené od "úplného a kompletného zničenia".

V meste na Seine bude Kerry počas dnešného dňa rokovať s francúzskym ministrom zahraničných vecí Jeanom-Marcom Ayraultom, diplomatmi z Európy a arabského sveta i s predstaviteľmi sýrskej opozície.

V Ženeve sa dnes v tom istom čase stretávajú americkí a ruskí vojenskí odborníci a diplomati, aby vypracovali podrobnosti odchodu povstalcov z východného Aleppa.

Sýrska armáda s pomocou Ruska a ďalších spojencov prezidenta Bašára Asada ovládla už takmer celú povstaleckú enklávu vo východnej časti severosýrskeho mesta Aleppo.

De Mistura: Ženevská schôdzka by mohla zabrániť obrovskej skaze v Aleppe

Dnešná ženevská schôdzka predstaviteľov Moskvy a Washingtonu je mimoriadne dôležitá, pretože ak sa podarí vypracovať plán na odsun povstaleckých bojovníkov a civilistov z Aleppa, mohla by zabrániť, aby v tomto sýrskom meste nedošlo k "obrovskej skaze". V rozhovore pre agentúru AP to v noci nadnes uviedol osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura.

"Keď sa definitívne skončí bitka o východné Aleppo, je veľmi pravdepodobné, že sa stane niečo zlé", povedal de Mistura s tým, že dúfa, že schôdzka v Ženeve v konečnom dôsledku zamedzí krviprelievaniu, ktoré by nepochybne bolo súčasťou poslednej časti bitky o mesto.

Oddanými podporovateľmi sýrskeho prezidenta Bašára Asada v už šiesty rok trvajúcej krvavej občianskej vojne sú Rusko a polovojenské oddiely spriaznené s Iránom a libanonským Hizballáhom.

O dnešnom rusko-americkom stretnutí v Ženeve hovoril v piatok aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Uviedol, že vo Švajčiarsku sa zídu experti oboch strán, čo je podľa neho "dobrá možnosť dohodnúť sa na tom, ako s konečnou platnosťou dokončiť urovnanie situácie vo východnom Aleppe, a to odsunom všetkých povstalcov bez výnimky".

Šéf ruskej diplomacie však pripustil, že z americkej strany opäť môže dôjsť "k prekvapeniu" - podobne ako pred niekoľkými dňami, keď USA zrušili účasť na vopred naplánovanej schôdzke ohľadom Aleppa a stiahli svoje nedávno predložené návrhy na riešenie situácie v regióne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.