Stredoeurópske pivovary od AB InBev kupuje japonská Asahi

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

Tokio 13. decembra (TASR) - Päť stredoeurópskych pivovarov, ktoré mala vo svojom portfóliu spoločnosť SABMiller a ktorých súčasťou je aj slovenský Topvar, kúpi za vyše 7 miliárd eur japonská pivovarnícka spoločnosť Asahi. Pre japonskú firmu to znamená najväčšiu akvizíciu v jej histórii.

Asahi oznámila, že kupuje päť stredoeurópskych pivovarov celkovo za 7,3 miliardy eur. Predaj pivovarov, medzi ktoré patria okrem Topvaru aj Plzeňský prazdroj, ďalej maďarský Dreher, rumunský Ursus a poľská spoločnosť Kompania Piwowarska, bol podmienkou Európskej komisie na poskytnutie súhlasu s prevzatím SABMilleru konkurenčnou spoločnosťou AB InBev. Tento kontrakt v hodnote vyše 100 miliárd USD (94,38 miliardy eur) dokončili spoločnosti v októbri tohto roka.

Kontrakt s Asahi by sa mal dokončiť v 1. polroku budúceho roka. Je to najväčšia akvizícia japonskej spoločnosti v jej histórii a ďalšia v krátkom čase na európskom trhu, druhom najväčšom pre japonskú firmu. Asahi sa už začiatkom tohto roka dohodla na prevzatí európskych značiek Peroni a Grolsch patriacich pod SABMiller.

Najväčšia japonská pivovarnícka spoločnosť si od akvizícií v zahraničí sľubuje podporu svojho rastu, keďže predaju piva sa v Japonsku v poslednom období príliš nedarí. Na jednej strane je dôvodom úbytok obyvateľstva a na druhej zvyšujúca sa obľuba vína v krajine. Asahi uviedla, že akvizícia zvýši podiel zahraničia na celkových tržbách z októbrových približne 16 % na zhruba 25 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.