V centre Mogadiša sa odohral ďalší samovražedný atentát

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Mogadišo 15. decembra (TASR) - Somálska metropola Mogadišo bola dnes dejiskom samovražedného atentátu spáchaného pomocou výbušniny nastraženej v aute.

K výbuchu došlo v centre mesta na kontrolnom stanovišti somálskej polície v blízkosti divadla, nachádzajúceho sa asi 500 metrov od prezidentského paláca informovala agentúra Reuters. Podľa očitých svedkov po výbuchu bolo počuť streľbu.

Jeden z policajtov pre Reuters uviedol, že samovražedný atentátnik odpálil výbušniny vo vozidle po tom, ako mu polícia nariadila zastaviť na kontrolnom stanovišti.

Koncom uplynulého týždňa sa v Mogadiše odohrali dva samovražedné atentáty, ku ktorým sa prihlásili islamistické milície aš-Šabáb. Sobotňajší atentát v mogadišskom prístave si vyžiadal najmenej 16 obetí.

Extrémisti z aš-Šabábu napojení na al-Káidu v Somálsku už dlhodobo páchajú násilnosti. Napriek tomu, že sa vládnym silám a ich spojencom podarilo vytlačiť extrémistov z ich bášt na juhu a v centrálnej časti Somálska, pokračujú v útokoch, pričom sa zameriavajú na vládnych predstaviteľov i na domácich a zahraničných vojakov.

Podľa analytikov existujú obavy, že zintenzívnenie útokov aš-Šabábu by mohlo viesť k ďalšiemu odkladu prezidentských volieb, ktorých termín bol stanovený na 28. decembra. Prezidentské voľby v Somálsku boli kvôli neistej bezpečnostnej situácii odložené už trikrát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.