Začala sa evakuácia civilistov a povstalcov z Aleppa

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Damask 16. decembra (TASR) - Vyše 3000 ľudí evakuovali vo štvrtok v autobusoch a sanitkách z obliehanej, povstalcami kontrolovanej časti sýrskeho mesta Aleppo. Medzinárodný výbor Červeného kríža (ICRC) uviedol, že plná evakuácia civilistov a povstalcov bude pravdepodobne trvať niekoľko dní.

Vládne sily podporované ruskou armádou dobyli tento týždeň temer všetky zostávajúce časti Aleppa, ktoré ovládali povstalci takzvanej umiernenej opozície. Sýrsky prezident Bašár Asad označil oslobodenie Aleppa za historické víťazstvo.

Odsun civilného obyvateľstva, povstalcov a ich rodín sa mal začať už v stredu, musel byť však odložený kvôli porušovaniu dohody o prímerí. Evakuované osoby sú premiestňované do oblastí pod kontrolou povstalcov v susednej provincii Idlíb.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry medzitým obvinil sýrskych lídrov z vykonávania "obyčajného masakru" v Aleppe a vyzval ich, aby sa vrátili k mierovým rozhovorom v Ženeve.

Sýrska štátna televízia oznámila, že z východných častí mesta bude dnes odsunutých 4000 povstalcov s rodinnými príslušníkmi.

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že sýrske úrady zaručili bezpečnosť pre všetkých členov ozbrojených skupín, ktorí sa rozhodnú opustiť Aleppo.

Šéf ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov vyhlásil, že bol vytvorený "humanitárny koridor na evakuáciu militantov", informuje spravodajská stanica BBC. "Tento koridor má dĺžku 21 kilometrov, pričom šesťkilometrový úsek leží naprieč územím Aleppa, ktoré je pod kontrolou vládnych síl a ďalší 15-kilometrový úsek vedie cez oblasť v rukách ilegálnych ozbrojených skupín", dodal.

Turecko, ktoré pomáhalo sprostredkovať evakuáciu, je pripravené prijať určitý počet najzraniteľnejších civilistov, uviedol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara v stredu vyhlásila, že prijme z Aleppa 80.000 utečencov.

Všeobecne sa predpokladá, že v meste bolo pred začiatkom odsunu približne 50.000 ľudí vrátane 4000 bojovníkov a 10.000 členov ich rodín. Nemenovaný turecký vládny činiteľ uviedol, že evakuovaných by mohlo byť až 100.000 osôb.

Obyvatelia Aleppa čelia dlhodobému bombardovaniu, ako aj chronickému nedostatku potravín a pohonných hmôt.

Podľa Červeného kríža odsun povstalcov a civilistov z Aleppa zaberie niekoľko dní

Odsun povstalcov a civilistov z vládnymi jednotkami obkľúčenej enklávy na východe severosýrskeho mesta Aleppo bude zrejme trvať niekoľko dní, informoval dnes Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).

Podľa hovorkyne MVČK Ingy Sedkyovej, ktorá pôsobí v Damasku, evakuácia pokračovala aj v noci nadnes. Uviedla však, že je ťažké zistiť počet evakuovaných a vozidiel, keďže ich počty sa v jednotlivých konvojoch rôznia.

Podľa ruskej agentúry TASS za uplynulých 24 hodín z východu Aleppa odviezli 6462 ľudí vrátane viac ako 3000 povstalcov a 301 zranených. Sýrske vojenské zdroje však uvádzajú, že doterajší celkový počet evakuovaných je 8079 osôb, pričom medzi nimi je aj 3475 povstalcov.

Na snímke evakuácia obyvateľov z východnej časti sýrskeho mesta Aleppo dňa 15. decembra 2016. Foto: TASR/AP

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) dnes informovalo, že od začiatku odsunu povstalcov a civilistov z povstaleckých enkláv na východe Aleppa absolvovali autobusy sedem jázd. Ľudí prevážajú do oblasti ležiacej západne od Aleppa, pričom mnohí z nich majú v pláne čoskoro odísť aj z tejto vojnou zničenej zóny.

Evakuácia sa dnes ráno spomalila, informoval Íbrahím al-Hadž z dobrovoľníckej záchranárskej organizácie Biele prilby. Ako príčinu uviedol nedostatok autobusov, ktoré majú odvážať civilistov.

"Autobusy prestali prichádzať...všetci ľudia sú vyčerpaní a boja sa, že prímerie opäť zlyhá," uviedol aktivista, ktorý sa predstavil ako Abdal Kafi.

Turecko ukončilo prípravy na prijatie ľudí z Aleppa, prednosť budú mať zranení

Turecko ukončilo prípravy na prijatie civilistov evakuovaných zo sýrskeho Aleppa, uviedol v noci nadnes prezident tureckého Červeného polmesiaca Kerem Kinik. Spresnil, že ako prvých prevezú zo Sýrie do Turecka zranených.

Podľa tureckej tlačovej agentúry Anadolu čaká v sýrsko-tureckom pohraničí na vstup do tureckej provincie Hatay už najmenej 90 zranených Sýrčanov.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Anadolu ďalej informovala, že OSN vypravila z Turecka do Sýrie 25 kamiónov s potravinami, liekmi a ďalšou humanitárnou pomocou.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v noci nadnes potvrdil, že jeho krajina je pripravená prijať najviac ohrozených ľudí spomedzi tých, ktorých evakuovali alebo ešte len budú evakuovať z Aleppa. V televíznom prejave Erdogan vo štvrtok večer vyhlásil, že Turecko prijme "deti a starých ľudí, ktorí sú skutočne v zložitej situácii".

Na margo kritiky Západu na adresu Turecka za nedostatočnú pomoc pri zvládaní prílevu utečencov z vojnou zasiahnutej Sýrie Erdogan uviedol, že "aj keď niektoré západné krajiny hovoria, že nemôžu prijať ani jedného utečenca, my sme odhodlaní povoliť im vstup do Turecka, aj keby ich bolo tisíc".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.