Švajčiarsky parlament sťažil cudzincom prístup na pracovný trh

Foto: TASR

Bern 16. decembra (TASR) - Švajčiarsky parlament schválil dnes zákon obmedzujúci prílev pracovných síl zo zahraničia. Reagoval tak na výsledok referenda z februára 2014, v ktorom sa Švajčiari vyslovili za zavedenie kvót pre cudzincov.

Poslanci napokon nepristúpili k uplatneniu prisťahovaleckých kvót, ktoré by mohli narušiť úzke vzťahy Švajčiarska s EÚ. Rozhodli však o tom, že voľné miesta na švajčiarskom pracovnom trhu sa budú prioritne obsadzovať domácimi uchádzačmi.

Švajčiarski odporcovia imigrácie však považujú toto opatrenie za nedostatočné a trvajú na zavedení kvót v súlade s výsledkami záväzného plebiscitu z roku 2014. Nacionalistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá referendum presadila, hovorí v tejto súvislosti o ignorovaní vôle voličov.

Poslanci SVP, najsilnejšej parlamentnej strany, počas dnešného záverečného hlasovania o novom zákone v Národnej rade, väčšej z dvoch komôr zákonodarného zboru, vyvesili v rokovacej sále transparenty s nápismi "Porušenie ústavy" a "Masová imigrácia pokračuje".

Švajčiarsko na základe bilaterálnej dohody s zaručuje voľný pohyb občanom EÚ, ktorá je jeho hlavným obchodným partnerom. Poslanci sa preto rozhodli neriskovať roztržku s Úniou a namiesto záväzných prisťahovaleckých kvót napokon odsúhlasili len obmedzenia prístupu migrantov na švajčiarsky pracovný trh.

Cudzinci tvoria približne štvrtinu z 8,3 milióna obyvateľov Švajčiarska. V krajine žije zhruba 1,4 milióna občanov EÚ a ďalších 365.000 tam dochádza za prácou z pohraničných regiónov susedných krajín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.