Levice budú hospodáriť s rozpočtom vo výške 25,78 milióna eur

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Levice 16. decembra (TASR) – Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Leviciach schválilo vo štvrtok (15.12.) vyrovnaný rozpočet mesta na rok 2017 vo výške 25.780.103 eur. Podľa slov mestského poslanca a člena komisie finančnej, správy mestského majetku a regionálneho rozvoja pri MsZ Ivana Murína zároveň odsúhlasilo na činnosť mestského kultúrneho strediska 361.600 eur a Správy športových zariadení 740.000 eur. Finančné prostriedky v Rezervnom fonde predstavujú 1.776.661 eur.

"Výdavky navrhované jednotlivými oddeleniami, rozpočtovými a príspevkovými organizáciami, ako aj obchodnou spoločnosťou bolo nutné prehodnotiť s ohľadom na možnosti ich krytia objemom rozpočtovaných príjmov, ako aj výškou disponibilných prostriedkov na mimorozpočtových peňažných fondoch," priblížil Murín.

MsZ tiež schválilo návrhy rozpočtov mesta Levice na roky 2018–2019, ktoré nie sú záväzné a majú len informatívny charakter. "Sú zostavené ako vyrovnané, s tendenciou mierneho zvyšovania príjmov zo štátneho rozpočtu cez podielové dane (podľa výhľadu Ministerstva financií SR na roky 2017-2019)," vysvetlil Murín. Podľa jeho ďalších slov je v rozpočtoch výhľadovo zaradená rekonštrukcia kultúrneho domu (KD) Družba, ktorá je financovaná z úveru v banke, výstavba parkovísk v zmysle Koncepcie parkovania, splátky obnovy a rekonštrukcie vybraných komunikácií, splátky úveru plánovaného čerpať v roku 2017, ako aj splátky budúceho úveru na rekonštrukciu KD Družba.

V roku 2016 mesto Levice investovalo 1,6 milióna eur do rekonštrukcie desiatich ciest, čo bolo jeho prioritou, no v návrhu rozpočtu na rok 2017 veľké investície chýbajú. "Pri najbližšej zmene rozpočtu určite budeme riešiť vybudovanie parkovísk na sídlisku Rybníky V. (cca 200 parkovacích miest), ako aj na sídlisku Vinohrady (cca 110 parkovacích miest), rekonštrukciu chodníkov a pravdepodobne aj rekonštrukciu ďalších ciest. Zdrojom financovania bude úver v objeme do 1,5 milióna eur, čiže rok 2017 bude rokom parkovísk, chodníkov a ciest," priblížil poslanec.

Okrem toho sú pre rok 2017 rozpočtované kapitálové výdavky, v rámci ktorých sú naplánované viaceré investičné akcie. Medzi nimi je aj projekt Komunitné centrá s rozpočtom 260.000 eur, pričom mesto sa bude na tomto projekte spolupodieľať sumou 13.000 eur. "Je to výzva na predkladanie nenávratného finančného príspevku v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, určená pre 150 obcí, ktoré boli zaradené do Atlasu rómskych komunít. Cieľom výzvy je podpora výstavby nového komunitného centra v lokalite Ladislavov dvor, pričom bude spoločným priestorom pre sídelnú komunitu a priestorom komunitného rozvoja a budovania komunity," vysvetlil Murín.

Ďalšími významnejšími investičnými akciami v roku 2017 bude vybudovanie skejtparku na sídlisku Vinohrady za 110.800 eur, rekonštrukcia materskej školy (MŠ) na Dopravnej ul. za 359.146 eur, rekonštrukcia MŠ na Okružnej ul. (pavilón A) za 365.000 eur, nákup pozemkov pre budúce parkovisko na sídlisku Rybníky V. za 170.000 eur, prepojenie ulíc Červenej armády a K. Marxa vo výške 75.000 eur, súvisiace s realizáciou okružnej križovatky, rekonštrukcia zasadačiek mestského úradu (MsÚ) za 70.000 eur či rekonštrukcia vstupného portálu MsÚ - úhrada 1. etapy plus realizácia 2. etapy za 78.000 eur.

O rozpočte na rok 2017 sa diskutovalo na zasadnutí MsZ už od júla a podľa Murína sa všetci zainteresovaní mali možnosť k nemu vyjadriť a navrhnúť priority. Preto už na štvrtkovom rokovaní MsZ neboli navrhnuté žiadne zásadné zmeny. "V rozprave ale rezonovala požiadavka navýšiť dotácie na šport pre mládež na úroveň dotácií na šport pre dospelých, cca o 39.000 eur. Možno by to pomohlo aj levickému mládežníckemu futbalu, ktorý na rokovanie MsZ predložil požiadavku na dotáciu vo výške 20.000 eur," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.