Poslanci SaS podávajú pre 3. blok elektrárne Nováky trestné oznámenie

Na archívnej snímke pohľad na ENO. Foto: TASR/Pavol Remiáš

Bratislava 16. decembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR za opozičnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS) podávajú dnes na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci prevádzky tretieho bloku uhoľnej elektrárne v Novákoch (ENO3).

Ako ďalej informovala SaS, poslanci sa tak rozhodli vzhľadom na hospodárske škody, ako aj negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie, ktoré so sebou podľa nich spaľovanie uhlia v tomto bloku prináša. Podľa liberálov sa bez potrebných osvedčení zrejme realizuje aj samotné podnikanie Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) v oblasti výroby a predaja elektriny.

"Podozrenia, ktoré sme prezentovali na tlačovej besede minulý týždeň v pondelok (5.12.), nám nevyvrátil ani minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý odmietol prísť na mimoriadne zasadnutie výboru pre hospodárske záležitosti, ani zástupcovia SE. HBP však vo svojom vyhlásení uviedli nové skutočnosti, podľa ktorých si ENO3 prenajali za účelom testovania. Nepriamo však potvrdili, že na jeho uvedenie do prevádzky nemajú žiadne povolenia a dokonca oznámenie o jeho spustení zaslali s 20-dňovým oneskorením," vyhlásili v stanovisku opoziční zákonodarcovia.

Poslanci SaS Jana Kiššová, Anna Zemanová a Karol Galek súčasne vyzývajú ministra životného prostredia, ministra hospodárstva, predstaviteľov SE aj HBP, aby prevádzku na treťom bloku uhoľnej elektrárne v Novákoch v záujme ochrany zdravia a peňaženiek ľudí, ako aj životného prostredia okamžite zastavili.

Slovenské elektrárne informovali, že dali ENO3 k dispozícii dodávateľovi energetického uhlia - firme HBP. "SE prenajali blok číslo tri elektrární Nováky spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza, na účely testovania mobilného odsírovacieho zariadenia. Na tento účel boli vydané aj príslušné povolenia štátnych orgánov," priblížil Miroslav Šarišský zo SE.

Tzv. prevádzkový pokus na ENO3 sa podľa riaditeľa inšpektorátu životného prostredia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Zdenka Gregora začal 7. novembra a mal by trvať do konca tohto roku. Elektrárne podľa neho oznámili 27. novembra Inšpektorátu životného prostredia v Banskej Bystrici a Okresnému úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie v Prievidzi plánované uskutočnenie prevádzkového pokusu v období od 1. novembra 2016 do 28. februára 2017 na pôvodnom parnom jednobubnovom kotle, na bloku číslo 3 ENO B, pri zníženom tepelnom výkone 270 MWt (pôvodný výkon bol 340 MWt).

Minister Žiga ešte 8. decembra pred začiatkom mimoriadneho rokovania hospodárskeho výboru vyhlásil, že SaS v prípade ENO3 politikárči. Na zasadnutí výboru sa nezúčastnil, pretože jeho zvolanie považuje za "vytĺkanie politického kapitálu". Spustenie ENO3 do testovacej prevádzky sa podľa neho týka dvoch súkromných spoločností, a to SE a HBP. "Tretí blok ENO bol spustený 7. novembra 2016 a bude v prevádzke do konca tohto roka. Všetky potrebné a zákonné povolenia boli k tomu vydané a zverejnené," zdôraznil Žiga.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.