Studený december skorá jar: Zima v sobotu vyštípe najmä Stredoslovákov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 17. decembra (TASR) - Pranostika na dnešnú sobotu znie, že studený december skorá jar. Dnes sa budú teploty v priemere pohybovať od -2 až do 3 stupňov Celzia. Očakávame prevažne polooblačné počasie, miestami nás neminie hmla.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje vodičov na možnú poľadovicu, ktorá sa môže vyskytnúť vo väčšine okresov východnej časti Slovenska. Výstraha platí pre viaceré okresy Košického a Prešovského kraja pre dnešný deň do 12.00 h. O výstrahe I. stupňa informuje SHMÚ na svojej internetovej stránke.

Výstraha pred poľadovicou na 17. 12. 2016. Foto: SHMÚ

Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Vo vyšších polohách Západných a Vysokých Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre trvá malé lavínové nebezpečenstvo. TASR o tom dnes informoval Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"Sneh je nerovnomerne rozložený, lavínové nebezpečenstvo je veľmi lokálne, pozornosť si vyžadujú najmä žľaby, závetria a terénne pasce. Snehová pokrývka je však dobre spevnená, uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch, veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú," upozornil Žiak.

Riziko vzniku lavín vo Fatrách a Nízkych Tatrách je podľa neho nízke vzhľadom na výšku snehovej pokrývky. "Okolo poludnia vplyvom oteplenia a najmä na južných, juhovýchodných a juhozápadných svahoch je možný samovoľný pohyb snehu v žľaboch vo forme slazov až malých lavín z tepla v najvyšších polohách Tatier," doplnil.

Dnes ráno bolo na horách jasné počasie, takmer bez vetra. Teplota o 7.00 h na Chate pri Zelenom plese dosiahla 0,7 stupňa Celzia. Fúka slabý vietor severozápadných smerov s rýchlosťou do piatich metrov za sekundu.

Za posledných 24 hodín nepripadol žiaden nový sneh. Sneh z poslednej periódy sneženia je však uložený v teréne veľmi nerovnomerne, plnil žľaby, terénne pasce a záveterné orientácie terénnych vyvýšenín. Je rozoznateľný svojou bielou jasnou farbou na sivom starom premrznutom snehovom podklade, typicky previaty tesne nad hranicu lesa, do pásma kosodreviny, a to najmä na svahoch s južnou až juhovýchodnou orientáciou.

Povrch snehu je prevažne zmrznutý až tvrdý, miestami sa vyskytuje poľadovica, miestami vankúše ubitého plstnatého snehu, ktorý je však previazaný s podkladom. Výška snehovej pokrývky pre toto obdobie je však všeobecne podpriemerná vo všetkých pohoriach, skonštatoval Žiak.

Počasie v regiónoch:
Na západnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty -3 až -6 a najvyššie denné 0 až 3 stupne C.
Na strednom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty -4 až -9 a najvyššie denné -2 až 2 stupne C.
Na východnom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty -4 až -8 a najvyššie denné -2 až 2 stupne C.

Počasie na horách:
Vo výške 1000 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -8 a najvyššia denná -1 stupeň C.
Vo výške 1500 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -10 a najvyššia denná 1 stupeň C.
Vo výške 2000 m malá oblačnosť. Najnižšia ranná teplota -12 a najvyššia denná -3 stupne C.

Podrobnú predpoveď počasia nájdete na počasie Teraz.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.