Počty odsúdených na smrť v USA klesajú, tento rok ich bolo iba 30

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Washington 21. decembra (TASR) - Len 30 ľudí odsúdili na smrť tento rok v Spojených štátoch. Ide o najnižší počet od začiatku 70. rokov a ďalšiu známku stabilného poklesu používania trestu smrti. Oproti vlaňajšku, keď súdy vyniesli 49 trestov smrti, to predstavuje prudký pokles a je to iba zlomok z 315 trestov smrti vynesených v roku 1996, uvádza sa v správe Informačného centra trestu smrti (DPIC). Táto nezisková organizácia bojuje proti trestu smrti a jeho prípady sleduje.

"Myslím si, že sledujeme veľkú zmenu politickej klímy, čo sa týka najvyššieho trestu, a odrazom toho je znížený počet trestov smrti v celej našej krajine," povedal Robert Dunham, výkonný riaditeľ centra.

Tento rok bol v USA vykonaný trest smrti na 20 ľuďoch, čo je najmenej od roku 1991, keď popravili 14 ľudí. Najviac popráv v Spojených štátoch sa uskutočnilo v roku 1999 - bolo ich 98.

K poklesu počtu najvyšších trestov však prispelo viacero faktorov. Okrem neochoty porôt vynášať trest smrti tomu dopomohol aj nedostatok drog potrebných na podanie letálnej injekcie a tiež lepšie právne zastúpenie odsúdených na najvyššie tresty.

Približne polovica Američanov trest smrti naďalej podporuje, je to však najmenej za vyše 40 rokov. Ukázal to v priebehu tohto roka uskutočnený prieskum sociologického inštitútu Pew Research Center. Najvyššiu podporu mal hrdelný trest v polovici 90. rokov - vtedy ho podporovalo 80 percent Američanov.

Trest smrti naďalej rozdeľuje Ameriku. Voliči v Kalifornii a Nebraske minulý mesiac v referendách odmietli jeho zrušenie. A štáty ako Ohio či Oklahoma, ktoré zastavili výkon trestu smrti pre problémy s drogou v smrtiacich injekciách, nevedia, ako ho obnoviť.

Trest smrti naďalej figuruje v zákonoch 31 amerických štátov. Tento rok ho však vykonali len v piatich z nich, čo je najmenší počet amerických štátov od roku 1983. V Georgii uskutočnili deväť popráv, v Texase sedem, dve v Alabame a po jednej v Missouri a na Floride.

A len päť amerických štátov odsúdilo tento rok na smrť viac než jedného človeka: v Kalifornii vyniesli deväť trestov smrti, v Ohiu päť, v Texase štyri, v Alabame tri a na Floride dva.

V Kalifornii však od roku 2006 nepopravili pre právne spory o metódu letálnej injekcie nikoho zo 741 odsúdených na smrť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.