Všetky predajne sa na Štedrý deň napoludnie zatvoria

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 23. decembra (TASR) – Posledné predvianočné nákupy darčekov či potravín na prípravu večere musia ľudia stihnúť najneskôr predpoludním 24. decembra. Už tradične totiž platí úprava v Zákonníku práce, podľa ktorej nemôžu zamestnanci v obchodoch pracovať na Štedrý deň po 12.00 h.

Pracovníci v predajniach tak musia dovtedy ukončiť všetku svoju prácu, poupratovať či uzatvoriť pokladnice. To znamená, že obchody sa na Slovensku v tento deň zatvoria ešte pred 12.00 h, teda napríklad o 11.30 h či o 11.00 h.

Následne v nedeľu 25. decembra budú všetky obchody zatvorené počas celého dňa a rovnako aj v nedeľu 1. januára 2017. Výnimka platí len pre lekárne a benzínové pumpy, predajne na letiskách či rôzne obchody so suvenírmi.

Uvedené opatrenie funguje na Slovensku už od roku 2009. Podľa predsedu Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu Jozefa Zadňana ho vítajú najmä matky s deťmi, ktoré v predajniach pracujú. Takmer 80 % zamestnancov v obchodoch totiž tvoria ženy. S dodržiavaním tohto opatrenia podľa Zadňana nie je problém, obchody ho rešpektujú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.