HLINA: Každá normálna krajina v Európe má kresťanských demokratov

Na snímke nový predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina počas tlačovej besedy po svojom zvolení za predsedu KDH v Ružomberku 11. júna 2016. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 28. decembra (TASR) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) patrí podľa jeho predsedu Alojza Hlinu do parlamentu. "Sme kresťanskí demokrati a každá normálna krajina v Európe má kresťanských demokratov. Stále chcem veriť, že aj my sme západoeurópska civilizácia a chceme a potrebujeme mať kresťanských demokratov. A my sme kresťanskí demokrati," vyhlásil v rozhovore pre TASR Hlina.

Priznáva, že KDH bolo oslabené a do jeho priestoru sa pokúšali natlačiť "všelijakí falošní pomýlení proroci". Prešlo však zmenami, ktoré hnutie podľa Hlinu môžu posilniť. "KDH naozaj prežilo ťažký rok, bol pre nás zlomový. Nedostalo sa do parlamentu, čo je situácia, akú KDH nepoznalo a otriaslo to základmi hnutia. Bolo aj na špirále smrti, ľudia rezignovali, niektorí nad nami robili krížik a skoro sme už zapikovali do zeme. Ale otočilo sa to. KDH má nové vedenie, ktoré vykonalo kus roboty. Pol roka to bola nadľudská robota aj smerom dovnútra, ale podarilo sa," zhodnotil Hlina.

Podľa neho sa preceňuje, že v hnutí bolo veľa hádok medzi starou a novou gardou. "Niekto sa hádal, ale hovorme teraz už o mieri. Na popradskom sneme sme schvaľovali veci viac ako 90-percentnou väčšinou. A môžeme povedať, že istá tenzia, ktorá bola, sa skončila," poznamenal. Priznáva, že ľudia mohli mať v minulosti problém s predstaviteľmi KDH.

"Ale forma KDH je silnejšia. My sme kresťanskí demokrati. Kresťanská demokracia v Európe vždy bola a vždy bude. My sa pokúsime o dôveru, aby ľudia uverili silnej kresťanskej demokracii. Myslím, že aj pre Slovensko je dobré, aby malo silnú kresťanskodemokratickú stranu a tou je KDH. Aj pre Slovensko je to dobré. Ľudia sa menia, ale kresťanská demokracia zostáva," zdôraznil Hlina s tým, že ak nebudú kresťanskí demokrati na Slovensku silní, nepriamo povzbudia "hocikoho, aby priestor obsadil alebo aby menil naše videnie sveta".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.