Dôvera v slovenskej ekonomike v decembri klesla

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 28. decembra (TASR) - Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) v decembri tohto roka klesol oproti spresnenej hodnote minulého mesiaca o 0,3 na 102,7 bodu. Dôvodom bol nepriaznivý vývoj v službách v aktuálnom mesiaci a pesimistickejšie hodnotenie spotrebiteľov aj podnikateľov v novembri. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Aktuálna hodnota indikátora je medziročne vyššia o 3,7 bodu, za úrovňou dlhodobého priemeru zaostáva o 1,4 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle v decembri vzrástol o 8 p. b. na hodnotu 4,7 bodu. "Vývoj indikátora priaznivo ovplyvnili všetky jeho ukazovatele, pričom najvýraznejšie sa zlepšila očakávaná produkcia na nasledujúce tri mesiace," priblížili štatistici.

Indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 9,5 na -2 body, a to vplyvom priaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok i očakávanej zamestnanosti. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 25 bodov.

Indikátor dôvery v obchode na úrovni 14,3 bodu sa v decembri v porovnaní s novembrom nezmenil. Rast očakávaných podnikateľských aktivít bol eliminovaný výsledkom negatívneho hodnotenia súčasných podnikateľských aktivít a stabilizovaného vývoja stavu zásob.

Indikátor dôvery v službách v decembri opäť poklesol, jeho hodnota 10 bodov sa medzimesačne znížila o 3,3 p. b. Vývoj ukazovateľa bol ovplyvnený negatívnymi hodnoteniami podnikateľskej situácie a dopytu za posledné tri mesiace, pričom očakávaný dopyt respondenti hodnotili rovnako ako v novembri.

Spotrebiteľská atmosféra sa v decembri zlepšila. Sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery na úrovni -5 bodov v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástol o 1,6 bodu. Dôvodom bol podľa štatistikov pokles pesimizmu pri jeho troch zložkách - očakávané úspory domácnosti, predpokladaný vývoj finančnej situácie v domácnosti a odhadovaný vývoj nezamestnanosti v krajine. "Aktuálny výsledok po sezónnom očistení bol o 4,9 bodu priaznivejší ako v rovnakom období minulého roka a prevyšoval dlhodobý priemer," dodal ŠÚ SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.