Na severe a strede Slovenska hrozia záveje a vietor

Záveje Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 29. decembra (TASR) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal dnes výstrahu prvého stupňa pre Banskobystrický, Prešovský a Žilinský kraj pred vetrom, snehovými jazykmi a závejmi. Pred závejmi a jazykmi varuje aj v Košickom kraji až do 18.00 h. Informuje o tom na svojej internetovej stránke.

Výstraha SHMÚ Foto: www.shmu.sk

SHMÚ varuje, že miestami v polohách od približne 1500 m sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 90 - 115 km/h.

"Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danom ročnom období a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," uvádzajú meteorológovia.

Cestári v Prešovskom kraji odpluhovali takmer 20.000 kilometrov ciest

Cestári v Prešovskom kraji odpluhovali za posledných 24 hodín takmer 20.000 kilometrov (km) ciest, z toho najviac v okrese Poprad – 5309 km, kde bolo nasadených aj najviac mechanizmov v rámci kraja, a Humenné – 4260 km.

Cesty v kraji sú momentálne zjazdné, vozovky sú prevažné mokré, miestami sa na nich nachádza kašovitý sneh do dvoch centimetrov (cm). Na cestách druhej a tretej triedy sa vo vyšších polohách môže vyskytovať aj vrstva utlačeného posypaného snehu do štyroch cm.

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

S nárazovým vetrom a snehovými jazykmi treba počítať na cestách I/68 lokalita horský priechod Vabec, cesta II/543 horský priechod Stráňany, cesta III/3128 Litmanová, III/3171 úsek Šambron - Bajerovce, III/3138 lokalita Údolský kopec, III/3150 lokalita Plaveč - Orlov. V okrese Poprad sa tvoria aj snehové záveje. Pre okresy Poprad, Kežmarok a Levoča naďalej platí prvý situačný stupeň.

Cestári v Prešovskom kraji použili v stredu (28.12.) inertný materiál na 4828 km a soľ na 7761 km cestných komunikácií. Podľa Jaroslava Štofka zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja bolo na území kraja nasadených spolu 106 mechanizmov.

V Tatrách trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Vo Vysokých, Západných a v najvyšších polohách Nízkych Tatier je zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách a v nižších polohách Nízkych Tatier je mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň. TASR o tom informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo je spôsobené poslednou periódou sneženia, sprevádzanou veľmi silným vetrom o sile mohutnej víchrice a platí obzvlášť pre záveterné svahy s juhovýchodnou, východnou a južnou orientáciou, kde bol sneh vplyvom silného vetra prenášaný.

"V takýchto miestach sú vplyvom vetra vytvorené snehové vankúše a dosky, ktoré je možné už pri malom dodatočnom zaťažení uvoľniť, obzvlášť na strmých svahoch. Na hrebeňoch a bezprostredne pod nimi vytvára vietor snehové preveje a jazyky, ktoré sa môžu samovoľne alebo vplyvom zaťaženia uvoľniť," upozornil Buliak.

Ilustračné foto lavíny v Žiarskej doline v Západných Tatrách. Foto: FOTO TASR /HZS

Počas dňa sa podľa neho môžu uvoľniť aj spontánne lavíny. "Nový voľný sneh, si zachováva prachový charakter a nie je ešte dostatočne zviazaný s podkladovou vrstvou. Pohyb v takomto teréne treba dôkladne zvážiť, uvedomovať si riziká a rozumieť zásadám bezpečného pohybu v lavínovom teréne. Riziko vzniku lavín vo Fatrách a v nižších polohách Nízkych Tatier je nižšie vzhľadom na menšiu výšku snehovej pokrývky a nižšiu nadmorskú výšku. Uvoľnenie lavín v týchto horstvách je možné hlavne na záveterných svahoch s juhovýchodnou orientáciou. Aj tu vietor v najvyšších polohách vytváral mohutné preveje a na záveterných svahoch ukladal sneh do vankúšov a dosiek, ktoré je možné uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení," doplnil.

Ráno prevládalo na horách polooblačné počasie s doznievajúcim snežením. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus 18 do mínus 10 stupňov Celzia. Fúkal severozápadný vietor so silou víchrice, v nárazoch až 100 kilometrov za hodinu.

Za posledných 24 hodín pripadlo do 30 centimetrov nového snehu, za poslednú periódu sneženia pripadlo v najvyšších polohách do 70 centimetrov snehu. Sneh je uložený v teréne veľmi nerovnomerne, prevažne na južných a juhovýchodných orientáciách. Povrch snehu tvorí vo väčšine prípadov prachový sneh, na niektorých miestach je sneh sfúkaný až na podkladovú ľadovú vrstvu, dodal Buliak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.