Požičiavanie peňazí deťom kazí ich charakter

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 29. decembra (OTS) - V susednom Česku sa k názoru, že požičiavanie peňazí u detí spôsobuje pocit, že môžu mať všetko a hneď, prikláňa až polovica rodičov (52%). Napriek tomu sú práve rodičia najčastejšie prvými a občas aj celoživotnými „bankármi“ svojich deti. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si na vzorke 2000 respondentov nechala v uplynulých týždňoch vypracovať spoločnosti PROFI CREDIT.

Pôžičky útočia na hodnotu peňazí, práce, ale sú aj výchovným prostriedkom
Ako vyplynulo z nášho prieskumu, Slováci a Česi sú si v názoroch na hodnotu rýchlo získaných peňazí cez pôžičky inak vcelku blízki. Viac než tretina oslovených v oboch krajinách si myslí, že okrem pocitu „môžem mať všetko a hneď“, pôžičky v deťoch rovnako podporujú, že si nevážia hodnotu peňazí a štvrtina uvádza, že to v deťoch znižuje hodnotu práce. Na druhej strane ale rovnako štvrtina oslovených zhodne uviedla, že ak sa pôžička správne komunikuje a vyžaduje sa jej vrátenie, môže požičiavanie peňazí fungovať aj ako vhodný výchovný nástroj. Deti sa môžu naučiť, ako to funguje vo svete dospelých“ hovorí Richard Lörincz, marketingový riaditeľ spoločnosti PROFI CREDIT Slovakia.

Slovenskí, ale i českí rodičia, však stále radšej dávajú, ako požičiavajú deťom peniaze. Tento systém „pôžičiek“ sa objavuje len v 17% slovenských a 18% českých rodín. Ak sa už deti rozhodnú požiadať iného člena rodiny o pôžičku, väčšinou sú to starí rodičia a kamaráti. Od ostatných príbuzných si požičiavajú peniaze len výnimočne.

Ak si požičiaš, tak aj vrátiš
Dobrou správou je, že výchova prostredníctvom pôžičiek funguje tak v Česku, ako i na Slovensku.
Požičané peniaze deti vrátia v drvivej väčšine prípadov (SR 74%, ČR 72%). Len niečo menej ako tretina z nich nevráti peniaze ani po upozornení (SR26%, ČR 28%).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.