Pozor, Slovensko potrápi víchrica, poľadovica aj ľadová povodeň

Na archívnej snímke tvoriaca sa ľadová povodeň na rieke Belá v Liptvoskom Hrádku, kedy voda zamrznutej rieky preteká ponad ľad. Tento jav vzniká v dôsledku dlhodobých nízkych teplôt. Foto: TASR - Andrej Galica

Bratislava 2. januára (TASR) - Na hrebeňoch Tatier môže byť víchrica. Miestami môže rýchlosť vetra dosahovať 90 až 110 km/h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahu prvého stupňa.

Platí pre okresy Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad. Táto rýchlosť predstavuje podľa SHMÚ potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. V tomto období a oblasti je síce bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Pre okres Liptovský Mikuláš vydal SHMÚ aj výstrahu druhého stupňa pred ľadovou povodňou. Výstraha pred takouto povodňou platí i pre okresy Martin a Čadca, je však nižšia, prvého stupňa.

Slovenská správa ciest (SSC) zas upozorňuje vodičov na možnosť poľadovice, mali by si preto na cestách dávať pozor. "Pri nízkych teplotách je na mokrých a vlhkých vozovkách, na mostoch a pri vodných tokoch zvýšené riziko výskytu námrazy a poľadovice," uvádzajú cestári na svojom webe.

Informujú zároveň, že všetky sledované úseky diaľnic a rýchlostných ciest na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až mokrý. Zjazdné sú aj cesty I., II. a III. triedy, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý.

"V hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska sú vozovky pokryté vrstvou kašovitého až utlačeného snehu do troch cm, miestami do piatich cm," upozorňuje SSC. Vodiči by mali byť pripravení aj na hmlu, ktorá je na západe západného a na severe stredného Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.